ZAOBCHÁDZANIE S DIEŤAŤOM

Ak ste rodičmi prvýkrát, môže sa vám bábätko zdať krehké a spočiatku môžete mať obavy s ním akokoľvek manipulovať. To sa však veľmi rýchlo naučíte a obavy rýchlo zmiznú. Novorodenec nemá ešte pevné svaly.

Jak správně zvedat miminko?

Ako správne dvíhať bábätko?

Keď chcete bábätko zdvihnúť, zasuňte jednu ruku pod hlavičku a krk a druhú pod zadoček. Jemne a pomaly bábätko zdvíhajte, dajte pozor, aby mu hlavička neprepadala dozadu. Hlavičku pomaly presuňte na predlaktie či na rameno, ale vždy musí byť podopretá.

Alebo môžete bábätko oprieť o rameno, ale stále zozadu pridržujete hlavičku a druhou rukou držíte pod zadočkom. Bábätku sa také bude páčiť držanie „na tigríka“, keď je položené na predlaktí hlavičkou dolu.

Aby sa bábätko cítilo v bezpečí, pri zdvíhaní naňho rozprávajte, aby nebolo vyľakané, keď ho nečakane zdvihnete.

Jak správně pokládat miminko?

Ako správne ukladať bábätko?

Tak, ako keď ste bábätko dvíhali, tak aj pri ukladaní je dôležité mať podopretú hlavičku a krk a druhú ruku držíte pod zadočkom. Prvý položte na podložku zadoček a potom opatrne hlavičku. Vytiahnite ruku spod zadočku a mierne ňou nadvihnite hlavičku, aby ste mohli vybrať ruku spod hlavičky.

Na spanie ukladajte bábätko na chrbát, aby ste znížili riziko náhleho úmrtia dojčiat. Bábätko by tiež malo stráviť nejaký čas na brušku, keď je hore.

Nikdy nenechávajte bábätko bez dozoru na posteli, pohovke, stoličke či prebaľovacom pulte.
Nedávajte dieťa v košíku, v ležadle či autosedačke „vajíčku“ na vyvýšené miesta – len na zemi bude v bezpečí.
Nenechávajte bábätko blízko zdroja tepla, ako je radiátor alebo krb, mohlo by sa prehriať, rovnako tak pri otvorenom okne, kde by mohlo prechladnúť.
Nenechávajte bábätko samé s domácimi zvieratami.

nosítka a šátky

Nosiče a šatky

Nosič či šatka sa používajú v prípade, že potrebujete mať voľné ruky alebo tam, kam sa nedostanete s kočíkom. Navyše bábätko bude v tesnom kontakte s vaším telom a pri vašom pohybe sa pekne upokojí a prípadne zaspí. Existuje veľa druhov detských nosičov, vždy sa presvedčte, že zodpovedá všetkým normám a testom. Vždy si prečítajte podrobne návod, ako správne nosič používať!

Pozrite si video, ako správne šatkovať.

Pre pohodlné nosenie detí si môžete na Feedo.sk kúpiť nosítka a klokanky.