28. – 31. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Pupok sa môže napnúť a pretiahnuť a môže trochu vyčnievať, ale po pôrode sa vráti do normálu. V neskorej fáze tehotenstva môžete cítit tažobu a únavu v nohách a potrebujete častejšie odpočívať. Častá je dýchavičnosť, spôsobená zvýšenou námahou pri pohybe. Vzhľadom k tomu, že dýchate aj za svoje dieťa, pľúca vstrebávajú asi o 20 % kyslíka viac a vylučujú viac oxidu uhličitého.

28. týden těhotenství

28. týždeň tehotenstva (dieťa má 26 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 25 cm a váži asi 1,1 kg.

Vaše pilné dieťa sa rýchlo vyvíja a rastie. Pľúca sú schopné dýchať, ale ak by sa dieťa narodilo teraz, zistilo by, ako je preňho ťažké dýchať správne. Počuje váš hlas, takže pokračujte v rozprávaní s ním. Ďalším týždňom oficiálne vstupujete do tretieho trimestra a hlavnou úlohou vášho dieťaťa bude pribrať na váhe. U chlapcov začínajú semenníky najneskôr teraz svoj zostup do mieška. U dievčat sú pysky stále malé a nezakrývajú dráždec. Pysky ohanbia vyrastú bližšie k sebe až v posledných niekoľkých týždňoch tehotenstva.

29. týden těhotenství

29. týždeň tehotenstva (dieťa má 27 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 26 cm a váži asi 1,25 kg.

Zatiaľčo mozog a orgány pokračujú v raste, dieťa priberá na váhe. Dieťa už nemá toľko priestoru, aby predviedlo svoje akrobatické schopnosti, ale stále vás zvnútra napína a kope. Mozog dieťaťa rastie tak rýchlo, že mäkké lebečné kosti sú tlačené smerom von a veľkosť hlavy teraz proporčne zodpovedá zvyšku tela. S tým, ako sa vývoj mozgu zrýchľuje a jeho objem sa zväčšuje, pretože sa budujú spojenia medzi nervovými bunkami, jeho povrch sa rozčleňuje do záhybov a rýh. Mozog môže riadiť dýchanie a telesnú teplotu. Oči sa môžu pohybovať v jamkách a dieťa je viac citlivé na svetlo, zvuk, chuť a vône. Skrz maternicovú stenu dokáže rozlíšiť rozdiel medzi slnečným a umelým svetlom.

30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva (dieťa má 28 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 27 cm a váži 1,36 kg.

Mizne lanugo (primárne ochlpenie tela). Niekoľko zvyšných chumáčikov zachovaných v dobe pôrodu opadá v priebehu nasledujúcich týždňov. Vlásky na hlave sú silnejšie, očné viečka sa otvárajú a zatvárajú a rastú nechty. Kostná dreň prevzala od pečene úlohu tvorby červených krviniek. Kostra sa spevňuje (kostnatie) a mozog, svaly a pľúca pokračujú v dozrievaní. Mnoho detí už zaujme polohu hlavičkou dolu, najbežnejšiu a najvhodnejšiu pozíciu pre pôrod. Pripravte sa na silné kopance pod hrudný kôš a tlak na panvové dno.

31. týden těhotenství

31. týždeň tehotenstva (dieťa má 29 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 28 cm a váži 1,59 kg.

Zatiaľčo celkový rast dieťaťa sa spomaľuje, bude pokračovať s priberaním na váhe. Mozog pokračuje v rastovom šprinte. Pľúca sú posledným hlavným orgánom, ktorý plne dozrieva. Zhruba v tejto dobe sa začína sfarbovať očná dúhovka, ale skutočná farba sa objaví 6 až 9 mesiacov po narodení, pretože pigment v dúhovke potrebuje k svojmu dotvoreniu vystavenie sa svetlu. Deti s tmavou pleťou majú pri narodení zvyčajne tmavošedé alebo hnedé oči, ktoré sa menia na skutočne hnedé a čierne po prvých šiestich mesiacoch alebo po roku. Väčšina detí svetlej pleti sa rodí s tmavomodrými očami a ich skutočná farba sa nemusí objaviť týždne alebo mesiace. V tejto dobe sa oči dieťaťa pripravujú na život po narodení. Zornice sa začínajú rozširovať v reakcii na načervenalé svetlo, ktoré preniká do maternice. Očné viečka sú často počas bdenia otvorené a pri spánku sa zatvárajú.