37. – 40. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

S blížiacim sa pôrodom sa môže zvyšovať vaše vzrušenie a nervozita. Vaša hmotnosť sa už viditeľne nemení a niektoré ženy môžu v poslednom týždni pred pôrodom dokonca schudnúť. Môžete trochu sčervenať, lebo krvný obeh pracuje viac než kedykoľvek predtým.

37. týden těhotenství

37. týždeň tehotenstva (dieťa má 35 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 35 cm a váži takmer 2,95 kg.

Dieťa je už považované za donosené, čo znamená, že sa môže narodiť v akýkoľvek deň. Ak sa vaše dieťa nachádza v polohe koncom panvovým, môže sa teraz lekár pokúsiť o obrat vonkajšími hmatmi. Ak teraz začne pôrod, nebude snaha ho oddialiť. Výskumy ukazujú, že pôrod spúšťa dieťa vylučovaním hormónov v reakcii na stiesnené prostredie. Takmer po celé tehotenstvo sa dieťa spoliehalo pri obrane proti infekciám len na vás, ale postupne sa vyvíjal jeho imunitný systém. Po pôrode bude vo svojom vývoji pokračovať a dojčenie imunitu dieťaťa podporí. Mliečne žľazy najprv vyrábajú mledzivo (kolostrum), látku bohatú na živiny a protilátky. Materské mlieko, ktoré nasleduje potom, má vyvážený obsah živín a obsahuje látky, ktoré vaše dieťa ochránia pred infekciou a podporia ho v budovaní obranyschopnosti.

38. týden těhotenství

38. týždeň tehotenstva (dieťa má 36 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 35 cm a váži takmer 3,1 kg.

Teraz je dieťa klinicky zrelé a pripravené sa kedykoľvek narodiť. Všetky telesné systémy sú vyvinuté. V črevách sa nahromadila zelenočierna, lepkavá látka -prvá stolica zvaná smolka. Hlava a brucho majú rovnaký obvod. Lekár vám bude pravdepodobne schopný povedať, aké veľké asi dieťa je, ale uvedomte si, že je to len odhad, nikto presne nevie, ako bude dieťa po pôrode veľké. Úloha placenty živiť dieťa sa blíži ku koncu a placenta začína starnúť. Je menej výkonná v prenose živín, začínajú sa v nej objavovať krvné zrazeniny a kalcifikované miesta.

39. týden těhotenství

39. týždeň tehotenstva (dieťa má 37 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček 36 cm a váži cez 3,25 kg.

Väčšina lanuga, jemných vláskov na tele plodu, teraz mizne spolu s prípravou plodu na pôrod. Dieťa lanugo spoločne s inými výlučkami prehtlne, takže sa stane súčasťou smolky, prvej stolice. Pľúca sú zrelé a zvyšuje sa tvorba surfaktantu. V tejto fáze nemusíte cítiť všetky pohyby dieťaťa. Pupočná šnúra je svojou dĺžkou okolo 51 cm rovnako dlhá ako dieťa od hlavy po palce. Tehotenské hormóny tvorené vašim telom spôsobujú zhrubnutie mliečnych žliaz novorodených chlapcov a dievčat, a dokonca môžu vyvolať aj produkciu malého množstva mlieka. Vonkajšie pohlavné orgány, pysky ohanbia u dievčat a miešok u chlapcov, môžu vyzerať väčšie. Všetky tieto vedľajšie účinky by mali zmiznúť krátko po pôrode, kedy je dieťa oddelené od vášho krvného obehu. V dobe pôrodu je kostra tvorená 300 elementami, čo je viac než u dospelého, ktorého kostra má 202 kostí. Niektoré z kostí novorodenca sa pri raste spoja.

40. týden těhotenství

40. týždeň tehotenstva (dieťa má 38 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 37 až 38 cm, jeho celková dĺžka je okolo 48 cm.

Dieťa, vybavené viac než 70 rôznymi reflexmi, je už pripravené začať nový život mimo maternice. V tejto chvíli je väčšina mazu preč, 15 % tela tvorí tuk, mliečne žľazy sú zdurené. Pri pôrode sa placenta odlúpne od steny maternice, a potom čo novorodenec začne sám dýchať, pupočník prestane pracovať. Dýchanie spúšťa zmeny vo funkcii srdca a tepien, ktoré odvádzajú krv k pľúcam.