VŠETKO O PÔRODE

Každá budúca mamička vníma a prežíva pôrod a pôrodné bolesti inak. Niektoré ženy môžu každú kontrakciu prežiť bez silného prežívania, ale sú medzi nami aj také tehotné, ktoré môžu kontrakcie prežívať veľmi bolestivo. Ako poznať, že už začíná pôrod či je to len planý poplach? Tu sa dočítate, aké sú známky začínajúceho a potom bezprostredného pôrodu a ako celý pôrod prebieha.

nepravidelné pôrody

Nepravidelné pôrody

 

  • Pôrod koncom panvovým– deti v polohe koncom panvovým sú umiestnené v maternici tak, že nohy a zadoček sú uložené v krčku maternice. Pôrod pri tejto polohe môže byť ťažší, keď hlavička je najväčšou časťou telíčka, ktorá sa môže zachytiť pri priechode. Pôrod koncom panvovým je možný, ale v niektirých prípadoch je nutné vykonať cisársky rez.
  • Viacpočetné tehotenstvá– ženám s viacpočetným tehotenstvom je venovaná zvýšená starostlivosť, aj keď pôrod prebieha bez komplikácií, je vždy prítomný aj anesteziológ, keby bolo potrebné vykonať cisársky rez. Druhé dieťa by sa malo narodit do 10–20 minút po prvom. Ak čakáte trojčatá či viac detí, bude pravdepodobne zvolený cisársky rez.
  • Pôrod pri zadnej polohe– dieťa je zostúpené hlavičkou dole v panvovom dne, ale chrbtom k matkinej chrbtici. V tejto pozícii môže byť väčší priemer hlavičky pre priechod pôrodnými cestami. Tieto pôrody môžu byť dlhšie a nie je výnimkou, že sa dieťa počas tlačenia a kontrakcií otočí do správnej polohy.

 

Rozpoznanie pôrodu

Kým príde skutočný pôrod, prejde vaše telo niekoľkými zmenami. Vaše nálady sa budú prudko meniť.

Známky začínajúceho pôrodu

Týždne či dni pred pôrodom budete pozorovať príznaky, ako sa vaše telo pripravuje na pôrod.

  • Zostup hlavičky– dolná časť maternice sa zmäkčuje a rozširuje a hlavička zostupuje nižšie do panvy. Zrazu zistíte, že môžete lepšie dýchať, nepáli vás záha. Zostup brucha je cca dva až štyri týždne pred pôrodom.
  • Panvový tlak– akonáhle je hlavička v panve, budete chodiť častejšie na záchod, keďže dieťa tlačí na močový mechúr. Kĺby a väzy sa v panve budú rozvoľňovať a môžu vás bolieť lonové kosti.
  • Pošvový výtok– pri zmäkčovaní maternicového čípku sa u niektorých žien môže objaviť pošvový výtok belavej alebo ružovej farby.
  • Hniezdiaci inštinkt– v poslednom mesiaci môžete mať pocit, že musíte vyčistiť zásuvky, skrinky, upratať celý byt či dom – je to tzv. hniezdiaci inštinkt. Je to vrodený materský inštinkt pripraviť všetko pre príchod nového člena rodiny.
  • Braxton-Hicksovy kontrakcie– sú to „nepravé“ kontrakcie, ktoré majú roztiahnuť dolnú časť maternice. Pred blížiacim sa pôrodom sa môžu tieto cvičné kontrakcie zintenzívniť.
  • Chvenie a triaška– keď prichádza pôrod, môžete pociťovať chvenie a trasenie, a to bez akýchkoľvek príčin, môže za to zmena hladiny progesterónu.
  • Hnačka

Známky bezprostredného pôrodu

Jedinou skutočnou známkou pôrodu sú pravidelné kontrakcie, pri ktorých sa rozťahuje krčok maternice.

  • Hlienová zátka a jej odchod – hlienová zátka, ktorá takmer po celú dobu pečatila tehotenstvo, sa uvoľňuje a odchádza, keď sa krčok maternice zmäkčuje a skracuje. Môže sa objabiť silnejší výtok, červený či hnedý hlien. Odchod hlienovej zátky môže byť i 6 týždňov pred pôrodom.
  • Prasknutie plodových blán – amniotický vak obsahuje tekutinu, ktorá chráni dieťa v priebehu tehotenstva, pred pôrodom praskne a nasleduje odchod plodovej vody. Plodová voda môže prasknúť ešte pred začiatkom kontrakcií. Pôrod začne väčšinou v priebehu 24 hodín po prasknutí vody. Akonáhle odíde voda, kontrakcie sú intenzívnejšie.
  • Pravidelné kontrakcie– skutočný pôrod začína otvorením krčka maternice a pravidelnými kontrakciami. Kontrakcie postupne zužujú hornú časť maternice a zároveň rozťahujú jej dolnú časť a vstup do krčka maternice.

Kedy ísť do pôrodnice

Začiatok pôrodu môže byť zdĺhavý, ak nemáte ťažkosti, je lepšie zostať doma, kde budete mať kľud a pohodlie. Ak sa vyskytli problémy, choďte do pôrodnice okamžite. Pre odjazd do pôrodnice môžu byť pravidelné kontrakcie viac než hodinu, keď sú po cca piatich minútach a trvajú až 60 sekúnd. Keď praskne voda pri pravidelných kontrakciách, je čas ísť do pôrodnice.

Pôrodné doby

Pôrod je rozdelený do 3 fáz. V prvej fáze dochádza k otvoreniu krčka maternice, v druhej fáze porodíte bábätko a v tretej odrodíte placentu.

první doba porodní

Prvá doba pôrodná

U väčšiny žien je to najdlhšia časť pôrodu. V prvej fáze prvej doby pôrodnej tzv. latentnej dochádza k stenčovaniu a postupnému otváraniu na 3–4 cm. Kontrakcie sú krátke a nepravidelné, rozmedzie medzi jednotlivými kontrakciami môže byť až 20 minút. Postupom času sa čas skracuje a kontrakcie silnejú. Odchádza hlienová zátka alebo prasknú plodové obaly. V tejto fáze môžete jesť ľahké jedlá a dostatočne piť tekutiny.

Ďalšou fázou je aktívny pôrod, kedy sa maternicové hrdlo začína otvárať
1 cm za hodinu. Kontrakcie teraz trvajúce cca 45 až 60 sekúnd sú intenzívnejšie a častejšie. V tejto fáze sa snažte medzi kontrakciami odpočívať, meniť polohy. Stále doplňujte tekutiny. Poslednou fázou prvej doby pôrodnej je tranzitórny pôrod, ktorý trvá asi hodinu.
Je to najťažšia a najintenzívnejšia časť, kedy sa hrdlo otvára na 8 až 10 cm. Kontrakcie sú silné, trvajú 60–90 sekúnd a opakujú sa po 2–3 minútach. Pri posunutí dieťaťa nižšie, ucítite silný tlak na brucho a silné sťahy brušných svalov. Nohy sa vám môžu triasť, potíte sa, zvraciate, trasiete sa.

Zvládnutie bolesti počas pôrodu

Je množstvo spôsobov, ako ovplyvniť bolesť pri pôrode. Lekárske ovplyvnenie bolesti je dobré zvážiť, keď je pôrod už blízko, lieky prechádzajú placentou, môžu preniknúť do krvného obehu dieťaťa.

Skúste zvládnuť pôrod bez lekárskeho zásahu a skúste techniky, ktoré môžu pôrod uľahčiť.

  • Pôrodné pozície– meňte rôzne pozície, kým nezistíte, ktorá je pre vás v danej chvíli najpohodlnejšia.
  • Dýchanie– správne dýchanie je dôležitou súčasťou pôrodu. Dychové cvičenia sa učia pri pôrodných kurzoch.
    Správne dýchanie zaistí dostatočný prísun kyslíka pre matku aj dieťa.
  • Masáže– prehmatávanie svalov môže uvoľniť svalové napätie, medzi kontrakciami môže masáž poskytnúť úľavu.
  • Relaxačné techniky– sústreďte sa, spomaľte dýchanie. Relaxačným technikám sa naučte ešte pred pôrodom.
  • Voda– úľavu od bolesti môže poskytnúť ponorenie do vody. Kúpeľ pomáha aj postupu pôrodu.

Pôrodné polohy

  • Pozícia kolená – hrudník – táto pozícia vám pomôže uvoľniť bolesti chrbta, či spomaliť zostup dieťaťa, ak prichádza veľmi rýchlo. Kľaknite si na kolená a oprite sa o hromadu vankúšov či o veľkú loptu. Môžete skúsiť kývanie zo strany na stranu pre uvoľnenie bedier
  • Pozícia v drepe– táto poloha podporuje rýchlejší zostup dieťaťa a rozširovanie panvy. Partner vás môže pridržiavať zozadu alebo môžete použiť pôrodnú stoličku.
  • Pozícia v ľahu na chrbte– najbezpečnejšia poloha u rodičky s anestéziou.
  • Pozícia v sede– seďte vzpriamene s chrbtom podopreným a roztiahnutými nohami.
  • Pozícia v ľahu na boku– ľahnite si na bok, opierajte sa o vankúše a podopierajte si hornú nohu.
  • Pozícia v kľaku s podporou– ak je dieťa v zadnej polohe, môže táto poloha pomôcť k otočeniu sa. Kľaknite si na posteľ a oprite sa o ramená partnera. 
druhá doba pôrodná

Druhá doba pôrodná

Po skončení tranzitnej fázy prichádza čas na vytlačenie plodu. Druhá doba pôrodná trvá približne hodinu, ale môže trvať aj 10 minút. Krčok maternice je plne rozšírený. Kontrakcie trvajú 60 až 90 sekúnd a prichádzajú po 2 až 3 minútach. V tejto fáze budete mať pocit, že musíte tlačiť, ale poslúchajte pôrodnú asistentku či lekára. Keď sa objaví hlavička v pošvovom vchode, môžete cítiť silný tlak na konečník či pálenie a rezanie. Keď dostanete pokyn tlačiť, hlboko sa nadýchnite, uvolnite panvové svaly a zapojte brušné svaly. S každou kontrakciou je hlavička stále viac vidieť. Po pôrode dieťaťa je pupočná šnúra zaškrtená na dvoch miestach a prestrihnutá medzi nimi.

tretia doba pôrodná - placenta

Tretia doba pôrodná

Pri tretej dobe pôrodnej sa odrodí placenta, táto časť pôrodu je už málo náročná. Po pôrode dieťaťa, maternica pokračuje v kontrakciách, ktoré odlúčia placentu od steny a vytlačia ju von.

Ako zvládnuť starostlivosť o bábätko? Preštudujte si sekciu BÁBÄTKO.