CESTUJEME BEZPEČNE V TEHOTENSTVE

Keď tehotenstvo prebieha normálne, nie je nutné zostávať doma, avšak je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia. Pri ceste do zahraničia musíte myslieť na to, že sa tam môže prenatálna starostlivosť líšiť od tej u nás a že nie všetky zákroky sú hradené poisťovňou. Tiež zvážte jazykovú bariéru v prípade vysvetľovania vášho zdravotného problému. Tiež skonzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom prípadné očkovanie.

Cestovanie autom

Cestovanie autom nepredstavuje pre tehotnú ženu takmer žiadne riziko, vždy záleží na dĺžke cesty. V prípade dlhých ciest je nutné robiť časté prestávky na pretiahnutie. Je vhodné používať špeciálny tehotenský bezpečnostný pás.

cestování letadlem v těhotenství

Cestovanie lietadlom

Väčšina leteckých spoločností povoľuje cestu lietadlom do 36. týždňa tehotenstva, niektoré spoločnosti po vás môžu vyžadovať potvrdenie od lekára, že je let pre vás bezpečný. Pred odletom si overte informácie u leteckej spoločnosti. U dlhých letov je dobré občas vstať a prejsť sa, aby neopúchali nohy a nevznikla žilová trombóza. Tiež je dobré pri cestovaní lietadlom piť dostatok tekutín.

kdy cestovat

Kedy cestovať

Kedy je cestovanie bezpečné je jedna z veľkých otázok, vždy záleží na aktuálnom stave budúcej mamičky a na odporučení lekára. Asi najvhodnejším obdobím je stred druhého trimestra 18.–24. týždeň.

jezte bezpečně

Jedzte bezpečne

Dávajte si pozor na to, čo jete a pijete. Jedlo nejedzte zo stánkov na uliciach či na trhoch, ale vyberajte si čisté reštaurácie. Pite len balenú vodu a tou si tiež umyte ovocie či zeleninu alebo ovocie a zeleninu olúpte. Nepite nápoje s ľadom! A balenou vodou si tiež čistite zuby.

starejte se o své zdraví

Starajte sa o svoje zdravie

Na cestu si vezmite lieky, ktoré bežne používate a cestovnú lekárničku si dobre vybavte vhodnými liekmi pre tehotné. Keď cestujete v treťom trimestri, tak si overte, či je niekde v blízkosti vhodná pôrodnica, kde vám v prípade náhleho pôrodu či komplikácií dokážu poskytnúť zodpovedajúce ošetrenie.