14. – 17. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Placenta je celkom vytvorená a prevzala od vaječníkov úlohu tvorby hormónov. Ranná nevoľnosť už úplne ustala a začínate sa cítiť ako predtým. Hormonálne zmeny pravdepodobne ovplyvňujú vašu kožu a vlasy. Môžete mať chuť na určité jedlá.

14. týden těhotenství

14. týždeň tehotenstva (dieťa má 12 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 80 až 93 mm a váži takmer 25 g.

Týmto týždňom začína druhý trimester. Rast dieťaťa sa zrýchľuje s dozrievaním vnútorných orgánov. Placenta je podporným systémom, ktorý vytvára hormóny a zásobuje dieťa živinami a kyslíkom. Pohyby dieťaťa sú menej trhavé. Môže ohýbať, naťahovať a otáčať prstami, rukami, zápästím, dolnými končatinami, kolenami a prstami na nohách. Začína pracovať jeho nervový systém. Pokračuje vývoj očných viečok, nechtov na rukách a nohách a hlavu pokrýva trocha ochlpenia. Dieťa sa pripravuje na život mimo maternice nacvičovaním dýchacích pohybov. Vo svojom vodnom prostredí dýchať nepotrebuje, kyslík získava priamo od vás. Prostredníctvom pupočnej šnúry a placenty je prenášaný do jeho krvi z vášho krvného obehu.

15. týden těhotenství

15. týždeň tehotenstva (dieťa má 13 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 104 až 114 mm a váži asi 50 g.

Rebrá, krvné cievy a sietnica, ktorá vyzerá ako tmavá škvrna na hlavičke, sú jasne viditeľné skrz tenulinkú kožu. Koža sa začína povliekať lanugom, veľmi jemným ochlpením, ktoré pomôže regulovať telesnú teplotu plodu. Telesné ochlpenie rastie podľa určitého vzoru na koži, čím sa vytvárajú obrazce vyzerajúce ako odtlačky prstov po celom tele. Taktiež sa začína vyvíjať obočie a začínajú rásť vlasy na hlave, ktorých farba a štruktúra sa po pôrode môžu zmeniť. Vyvíja sa sluchové ústrojenstvo. Drobné kostičky v strednom uchu sa začínajú spevňovať, ale pretože doposiaľ nie sú vyvinuté mozgové centrá sluchu, dieťa si nie je schopné zvuky, ktoré počuje, uvedomiť. Amniotická tekutina, v ktorej plod pláva, prenáša zvukové vlny, takže časom vaše dieťa začne vnímať váš hlas a srdcový tep.

16. týden těhotenství

16. týždeň tehotenstva (dieťa má 14 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 108 až 116 mm a váži 80 g.

Končatiny sú dokončené a kĺby pohyblivé. Pôvodne chrupavkové tkanivo kostry sa spevňuje ukladaním vápnika. Funguje nervový systém a svaly odpovedajú na stimuláciu z mozgu, takže pohyby môžu byť koordinované. Vo svojom uzavretom prietore je dieťa veľmi aktívne, prevaľuje sa, robí kotrmelce a kope. Avšak vzhľadom k tomu, že amniotická tekutina tlmí jeho temperamentné pohyby, vy necítite viac než chvenie. Ak čakáte prvé dieťa, jeho pohyby obvykle rozoznáte v priebehu nasledujúcich niekoľkých týždňov. Pri ultrazvukovom vyšetrení sa dá už rozoznať pohlavie dieťaťa. Do amniotickej tekutiny sa dostávajú jeho uvoľnené bunky a vylučované chemické látky a vzorka odobraná pri amniocentéze môže prezradiť dôležité informácie o zdravotnom stave plodu.

17. týden těhotenství

17. týždeň tehotenstva (dieťa má 17 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 11 až 12 cm a váži asi 100 g.

Hlavička dieťaťa, aj keď stále veľká, začína proporčne zodpovedať zvyšku tela. Oči sú stále zavreté, ale sú omnoho väčšie a mihalnice a obočie povyrástli. Toto je obdobie rýchleho rastu, pretože sa pod kožou začína ukladať tuk a pomáha dieťaťu udržiavať teplo a dodáva mu energiu. Na hlave pribúdajú vlasy, obočie a mihalnice a dieťa už má miniatúrne nechty na prstoch rúk a nôh. Malé srdiečko pumpuje až 24 litrov krvi za deň. Dieťa môže už počuť zvuky z vášho okolia a niektoré s ním dokonca môžu trhnúť. Pretože skúša dýchať, hrudník sa pohybuje. Pľúca začínajú vydychovať amniotickú tekutinu.