VNÚTORNÉ ZMENY V TEHOTENSTVE

Prvé príznaky sa začnú vyskytovať hneď po vynechaní menštruácie, napr. citlivosť pŕs, únava, nevoľnosť, zmeny nálad, niektoré zmeny sú naopak nepatrné a nemusíte ich vôbec spozorovať. V tehotenstve prejdú takmer všetky orgány zmenou. Fyziologické, biochemické a anatomické zmeny pripravujú telo ženy na nároky vyvíjajúceho sa plodu. Už od okamihu počatia sa začne telo ženy pripravovať na tehotenstvo.

hormonální změny

Hormonálne zmeny

V priebehu tehotenstva dochádza k veľkej hormonálnej „búrke“. Začínajú sa vylučovať nové hormóny, ktoré sa tvoria len v období tehotenstva a zvyšuje sa produkcia už existujúcich hormónov v tele.

  • HCG (ľudský choriový gonadotropín) keď dôjde k uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici, začne sa tento hormón uvoľňovať z vyvíjajúcej sa placenty. Tomuto hormónu sa tiež hovorí tehotenský hormón, keďže vďaka nemu je možné zistiť tehotenstvo pomocou tehotenského testu. HCG je dôležitý pre udržanie tehotenstva a zabránenie menštruácii.
  • Progesterón – je ženský pohlavný hormón, ktorý sa nachádza v tele ženy, v tehotenstve sa množstvo tohto hormónu podstatne zvýši. Progesterón pomáha udržať tehotenstvo a bráni maternicovým kontrakciám, ďalej udržiava funkciu placenty. Aktivuje mliečne žľazy pre produkciu mlieka.
  • Estrogén – vďaka estrogénu sa zväčšuje krvný objem, preto sa môže v tehotenstve stávať, že viac krvácate z nosa či ďasien.
změny v krevním oběhu

Zmeny v krvnom obehu

Už od počatia sa vám začne zvyšovať krvný obeh, v 30. týždni tehotenstva je to až o 50 % viac krvi. Väčší objem krvi je dôležitý pre zásobenie zväčšujúcej sa placenty, maternice a samozrejme rastúceho plodu. V tehotenstve budete mať o niečo rýchlejší tep. Môže sa vám tiež zmeniť krvný tlak.

změny v dýchání

Zmeny v dýchaní

Počas tehotenstva sa objavuje dýchavičnosť, ktorá je spôsobená rastom plodu, ktorý bráni hlbokému nádychu. Ak máte pocit, že sa vám zle dýcha, snažte sa uvoľniť, sadnúť si so vzpriameným chrbtom a pomaly zhlboka dýchať. Pri ťažkej dýchavičnosti a bolesti na hrudníku, navštívte lekára.

změna metabolismu

Zmeny v metabolizme

V priebehu tehotenstva bábätko čerpá z matky živiny a glukózu, preto môžete mať stále hlad a väčšiu chuť k jedlu. V priebehu tehotenstva jedzte malé zdravé porcie, ale častejšie.