MOŽNOSTI PÔRODU

Tehotenstvo sa blíži ku koncu a pôrodu sa nevyhnete. V dnešnej dobe je už veľký výber z množstva možností pôrodu, aby ste si deň narodenia vášho bábätka zapamätala s čo najpríjemnejším pocitom. Na pôrod sa nedá na 100% pripraviť, je však dobré mať čo najviac informácií, napr. z pôrodného kurzu, môžete si vybrať pôrodnicu, kde sa budete cítiť dobre a tiež by sa na pôrod mal pripraviť aj váš partner.

předporodní kurzy

Predpôrodné kurzy

Aj keď je pôrod prirodzenou záležitosťou, je dobré sa naňho pripraviť. Návštevou predpôrodných kurzov získate odborné informácie
o tehotenstve a pôrode samotnom. Na kurze sa môžete pýtať na akékoľvek otázky. Účelom kurzu je vás na pôrod pripraviť. Vedúci kurzu vám vysvetlí, akými fázami budete prechádzať, ako zvládať dané situácie a predvedie aj praktické ukážky. Predpôrodný kurz je určený aj pre vášho partnera, aby pochopil, akú bude hrať rolu pri pôrode a ako svojej partnerke v danej fáze môže pomôcť. Partner sa potom môže lepšie zapoji do príprav na pôrod. Kurzy sú organizované pôrodnicami, a preto je dobré navštíviť kurz v tej pôrodnici, kde chcete rodiť.

duly

Duly a pôrodné asistentky

„Dula“ je starý grécky názov, ktorý sa dnes používa pre ženu, ktorá poskytuje predovšetkým psychickou oporu mamičke pri pôrode. Pomáha k dobrej telesnej a duševnej pohode matiek a novorodencov. Dula neposkytuje žiadne zdravotnícke služby. Nenahradzuje ani nepreberá prácu pôrodných asistentiek či lekárov. Spolupracuje so zdravotným personálom i otcom, prípadne inými osobami, ktoré sú prítomné pri pôrode. Zoznam dúl nájdete TU. Pôrodná asistentka je osoba so zdravotníckym vzdelaním, ktorá sa špecializuje na starostlivosť o ženu v priebehu normálneho (nekomplikovaného) tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, vrátane starostlivosti o zdravého novorodenca a dojčaťa do veku šiestich týždňov. Podľa nových právnych predpisov (2004) môžu pôrodné asistentky v Slovenskej republike pracovať samostatne,
tj. bez odborného dohľadu
a bez indikácie lekára v prípade fyziologického tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.
Zoznam pôrodných asistentiek nájdete TU.

volba místa porodu

Voľba miesta pôrodu

Väčšina žien s nekomplikovaným tehotenstvom je v prenatálnej starostlivosti svojho gynekológa, u ktorého väčšinou prebiehajú všetky ultrazvukové vyšetrenia a tehotenské prehliadky. O mieste pôrodu sa poraďte so svojím gynekológom, choďte sa do pôrodnice pozrieť a získajte, čo najviac informácií o danej pôrodnici. Buď priamo od personálu pôrodnice alebo od mamičiek, ktoré tu rodili.

Najčastejšie otázky, na ktoré sa opýtať:

 • Možem si vybrať polohu pôrodu?
 • Môže byť po celú dobu pôrodu so mnou partner?
 • Ako vyzerajú priestory určené pre prvú dobu pôrodnú?
 • Monitorujete plod stále alebo prerušovane?
 • Môžem pri pôrode jesť a piť?

Mapa pôrodníc v SR

Ako môže pri pôrode pomôcť partner

 

 • Buďte v jej blízkosti– niektoré ženy chcú pri pôrode kontakt so svojím partnerom a tým získať pocit bezpečia.
 • Uvažujte o jej polohách– pomáhajte jej meniť polohy,
  aby sa zmiernila bolesť chrbta či kontrakcie. Pomôžte jej uvelebiť
  sa v polohe, podkladajte jej telo vankúšmi a uterákmi. Povzbudzujte ju v chôdzi a podopierajte ju.
 • Starajte sa, aby bola v suchu a čistote– pomáhajte žene umyť sa, pri prípadnom úniku moču či stolice zaistite, aby bola žena vždy v suchu.
 • Zvlhčujte jej ústa– pri predýchavaní kontrakcií sa vysušuje sliznica úst, dajte jej do úst kocku ľadu, či studenú vodu. Zvlhčujte pery.
 • Ochladzujte ju– studenou žinkou otierajte tvár, prípadne iné časti tela ženy.
 • Masírujte dolnú časť chrbta– pri polohe v ľahu na boku môžete budúcej mamičke masírovať dolnú časť chrbta.

 

Intervence a zákroky

Intervencia a zákroky

Indukcia (vyvolanie) pôrodu– pôrod sa vyvoláva, keď je lepšie, aby sa dieťa narodilo, aby nebol ohrozený život matky ani dieťaťa. Je to v prípade prenášania plodu, dieťa dostatočne nerastie, alebo sa vyskytli závažné zdravotné komplikácie. Pôrod sa tiež vyvoláva u rizikových tehotenstiev, a to napr. u žien s cukrovkou alebo vysokým tlakom. Vyvolanie pôrodu spôsobí podanie oxytocínu, ktorý je podaný, aby simuloval normálne kontrakcie maternice.

 

 • Monitorovanie plodu– elektródy umiestnené na bruchu monitorujú a zaznamenávajú srdcovú činnosť dieťaťa.
 • Epiziotómia– nástrih hrádze, ktorý uľahčí priechod dieťaťa pri pôrode. Nastrihnutie hrádze sa vykonáva napr. keď je dieťa v tiesni, alebo nastanú zdravotné komplikácie u matky, a tým sa pôrod urýchli.
 • Cisársky rez– môže vykonávať len pôrodník alebo chirurg. Dieťa sa porodí rozrezaním dolnej časti brucha matky. Cisársky rez je vykonávaný zo zdravotných dôvodov: dieťa nie je hlavičkou dolu, ale koncom panvovým, u žien s rizikovým tehotenstvom, u viacpočetného tehotenstva, dieťa je príliš veľké, v tiesni plodu pri pôrode, u zlého rastu dieťaťa alebo zlého zdravotného stavu matky. O podrobnom priebehu pôrodu cisárskym rezom sa dočítate v článku: Pôrod cisárskym rezom.

 

Pripravte sa na pôrod včas, TU vám poradíme ako!