PRÍPRAVA NA PRÍCHOD DIEŤAŤA

Ešte pred tým, než sa dieťa narodí, budete musieť riešiť množstvo otázok a urobiť niekoľko rozhodnutí týkajúcich sa budúcnosti dieťaťa. Napríklad ako vybrať vhodného pediatra, aké meno ponesie vaše dieťa, čo treba nakúpiť pred príchodom bábätka na svet. Dnes je všetko pre dieťa dobre dostupné v obchodoch aj na internete, ale stále pretrváva zvyk, že sa niektoré veci dedia medzi príbuznými alebo kamarátkami. Je to ekonomické, ale aj ekologické.

kojení nebo lahvička

Rozhodnutie, ako budete kŕmiť vaše dieťa, je veľmi osobné rozhodnutie. Na toto rozhodnutie si nechajte dostatok času, zistite si výhody a nevýhody. Samozrejme nie je pochýb o tom, že materské mlieko je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťatku poskytnúť.

Spočiatku, keď budete dojčiť, nebudete potrebovať skoro žiadne vybavenie. Odsávačku na prípadné odsávanie prebytku mlieka, nádoby na uskladnenie mlieka v mrazáku a fľaštičky.

Takmer väčšina žien môže bez problémov dojčiť, nezáleží na veľkosti ani tvare pŕs. Ženy, ktoré majú ploché alebo vpadnuté bradavky, budú pravdepodobne potrebovať poradiť.

Dojčenie sa môže v prvých dňoch zdať obtiažne a môže byť
i bolestivé, poradiť vám však môže laktačná poradkyňa, zdravotná sestra či lekár a zvládnete plne dojčiť v priebehu niekoľkých dní. Najväčšou výhodou dojčenia je, že máte mlieko stále so sebou a môžete dieťa nakŕmiť kedykoľvek.

Ak máte závažné problémy s dojčením a skutočne nemôžete ďalej dojčiť, prejdite na kŕmenie z fľaštičky. Kŕmiť z fľaše môže aj váš partner či ďalšie osoby.

vybírání vhodného jména

Výber vhodného mena

Vyberanie vhodného mena môže byť zábavné, ale tiež trochu stresujúce. Napíšte si s partnerom obľúbené mená na zoznam a potom ich prediskutujte. Zamyslite sa nad rôznymi tvarmi a významom mena, skúste vymyslieť prezývky. Myslite tiež na to, či nie je meno ťažko vysloviteľné, a to aj s priezviskom. Vyhnite sa menám podľa obľúbeného speváka, herečky atď. Zvážte, či chcete pokračovať v rodinnej tradícii dedenia mena z otca na syna či matky na dcéru.

hledáme dětského lékaře

Hľadanie detského lekára

Predtým, než sa dieťa narodí, by ste mali vybrať vhodného detského lekára. Najprv sa opýtajte vo svojom okolí, príbuzných alebo svojho lekára a nechajte si detského lekára odporučiť. Zistite si o lekárovi čo najviac informácií, napr. ordinačné hodiny, aké používa liečebné metódy, atď. Množstvo informácií sa dá získať na internete. Keď máte lekára vybraného, zjednajte si s ním schôdzku a pripravte si otázky, ktoré vás zaujímajú.

nakupování pro vaše miminko

Nakupovanie pre vaše dieťa

Po zistení vášho tehotenstva príde obrovské nadšenie a chuť ihneď začať nakupovať všetko potrebné pre vaše bábätko. Skúste však odolať pokušeniu kúpiť úplne všetko, čo v obchodoch majú. Všetko si dobre premyslite, napíšte si zoznam, zistite, čo všetko dostanete od príbuzných či známych a potom môžete vziať obchody útokom.

Prepravovanie

Pri prepravovaní dieťaťa dbajte predovšetkým na jeho bezpečnosť.

Miesto na spanie

V prvých mesiacoch môže spať bábätko v kolíske či košíku, ale počítajte s tým, že z nich rýchlo vyrastie. Praktickejšia je postieľka, ktorá vám vydrží cca do 3 rokov.

Na čo si dať pozor pri výbere postieľky:

  • Nastaviteľnosť výšky matraca – kým bude dieťa len ležať, budete mať matrac vysoko, aby ste sa nemuseli k bábätku tak ohýbať. Keď dieťa začne byť viac aktívne, umiestnite matrac nižšie.
  • Úzke medzery medzi jednotlivými bočnými dielmi – nemali by byť väčšie než 8 cm, aby v nich dieťaťu neuviazla hlavička.
  • Zaistenie posuvnej bočnice – v obchode si vyskúšajte, ako sa posúva bočnica hore a dolu a ako je posuv zaistený. Uistite sa, že to nezvládne staršie dieťa.
  • Ľahko zostaviteľné spoje a mechanizmy – uistite sa, že je postieľka ľahko zostaviteľná, ale zároveň sú tam bezpečnostné prvky, ktoré zaistia pevnosť postieľky.
  • Matrac – matrac kúpte vždy nový, mal by byť pevný a umývateľný.

Prebaľovanie a kúpanie

Zvážte, či sa vám do bytu vojde prebaľovací stôl, či zvoliť pevný alebo skladací. Prebaľovací stôl by mal mať miesto na uloženie plienok a ďalších hygienických potrieb. Prebaľovacia podložka by mala byť umývateľná.

V prvých mesiacoch budete kúpať bábätko v detskej vaničke či vedierku. Do vaničky je vhodné kúpiť ležadlo (bavlnený poťah napnutý na kovovom ráme). Vyberte vhodnú kozmetiku s doporučeným pH, poraďte sa s lekárom či detskou sestrou.

Oblečenie

Veľkosť detského oblečenia je uvádzaná v cm, najmenšia veľkosť je 50, lepšie je kúpiť o niečo väčšie a dieťa doňho dorastie. Vyberajte veci, ktoré sa ľahko obliekajú a s ľahkým rozopínaním pre výmenu plienky. Oblečenie by malo byť z prírodného materiálu, aby sa bábätko nezaparovalo a nevznikali zapareniny. Oblečenie by malo mať hladké švy, aby nikdy netlačilo.