VONKAJŠIE ZMENY V TEHOTENSTVE

Počas tehotenstva dochádza k viacerým vonkajším zmenám, než len rastúcemu brušku a prsiam. Možno neviete, že sa mení aj štruktúra pokožky, zubov, rúk a nôh. Príjemnou zmenou je ružová farba pleti, husté lesklé vlasy atď. Buďte však pripravená aj na to, že môžete mať opuchnuté členky, kŕčové žily či šupinatú kožu.

růst vlasů a nehtů

Rast vlasov a nechtov

Tehotenské hormóny podporujúce metabolizmus a krvný obeh spôsobujú tiež rýchly rast nechtov a vlasov. Kvôli zvýšenej hladine hormónov môže začať rásť ochlpenie na miestach, kde predtým nie, napr. na bruchu, na tvári.

plnější prsa

Plnšie prsia

Prvou viditeľnou zmenou, ktorá je najviac vidieť, je plnosť vašich pŕs. Od 16. týždňa začínajú bradavky a dvorce tmavnúť. V dvorcoch sa začínajú objavovať hrbolčeky zväčšujúcich sa Montgomeryho žliaz a bradavky začínajú viac vystupovať. Za všetky tieto zmeny môže vysoká hladina estrogénu
a progesterónu. Tieto dva hormóny pripravujú telo na tvorbu mlieka a dojčenie. Z bradaviek môže vytekať priehľadná tekutina tzv. mledzivo (kolostrum), ktorú bude bábätko prijímať v prvých dňoch, než sa spustí laktácia (produkcia mlieka).

zdravý přírůstek na váze

Zdravý prírastok na váhe

V tabuľke nájdete váhový prírastok podľa svojho BMI. Údaje sa vzťahujú k tehotenstvu s jedným dieťaťom. Rýchlosť pribúdania na váhe sa môže každý týždeň meniť. Tabuľka je len orientačná
a neznamená to, že keď žena priberie viac alebo menej, že neporodí zdravé dieťa.

BODY MASS INDEX – ODPORUČENÝ VÁHOVÝ PRÍRASTOK

Menej než 19 (podváha) – 12,5 až 18 kg

19 až 26 (normálna hmotnosť) – 11,5 až 16 kg

27 až 30 (nadváha) – 7 až 11,5 kg

30 alebo viac (obezita) – 7 kg a menej

změny kůže

Zmeny kože

  • Linea nigra – v tehotenstve sa môže ukázať tmavá čiara vedúca od lonovej kosti smerom nahor k pupku.
  • Chloazma – tzv. „tehotenská maska“ – v okolí očí, nosa
    a na lícach môže vaša koža tmavnúť.
  • Rozšírené cievky – vznikajú kvôli zvýšenej hladine estrogénu
    a sú v miestach, kde sa hromadia krvné cievy.
  • Akné – niektorým ženám sa pleť v tehotenstve výrazne zlepšuje, ale u niektorých sa naopak akné zhoršuje. Na pleti môžu vznikať rôzne škvrny.
  • Svrbenie rúk a nôh – niekedy môžu dlane a chodidlá svrbiť a začervenať, je to spôsobené zvýšenou hladinou estrogénu. Ak je svrbenie neznesiteľné, navštívte lekára.
  • Kožné riasy – vyskytujú sa v miestach namáhaných vyšším trením.