PRVÉ ZNÁMKY TEHOTENSTVA

V prvných dňoch sa tehotenské príznaky u väčšiny žien nijak neprejavujú. Prvotné príznaky obvykle prichádzajú najskôr 14 dní po oplodnení vajíčka. Ak je po ovulácii vajíčko oplodnené spermiou, začína sa neuveriteľnou rýchlosťou deliť. Doputuje do maternice, kde sa zahniezdi. U každého to môže byť individuálne, približně 3-10 dní. Až po zahniezdení začne vajíčko produkovať HCG hormón, ktorý zisťujeme tehotenským testom.

 • Únava

  Zvlášť na začiatku tehotenstva sa mnoho žien cíti extrémne unavených. V 14. týždni tehotenstva vám ale energia začne pribúdať.

 • Zmena chuti a čuchu

  Nebuďte prekvapené, že vám bude z niektorých jedál zle od žalúdka alebo naopak, že začnete po niektorých jedlách túžiť. Alebo zareagujete na určité vône. V ústach dokonca môžete cítiť divnú kovovú chuť.

 • Citlivosť pŕs

  Zväčšenie pŕs a ich citlivosť sú jedny z najčastejších príznakov tehotenstva. Už niekoľko dní po počatí sa prsia začnú zväčšovať, pretože mliečne žľazy sa pripravujú na produkciu mlieka (laktáciu).

 • Zápcha

  Zápcha je bežný včasný príznak tehotenstva, spôsobený vysokou hladinou hormónu progesterónu, ktorý spomaľuje pohyb čriev a trávenie.

imageedit_2_2908700972
 • Prudké zmeny nálad

  V rannom tehotenstve zaplavuje telo vysoká hladina tehotenských hormónov, a to má za následok väčšiu citlivosť a niekedy až plačlivosť.

 • Nutkanie na zvracanie

  Pocit nevoľnosti je najčastejším problémom ranného tehotenstva. V 5. až 6. týždni ho zažíva väčšina žien, ale môže sa objaviť už dva týždne po počatí.

 • Vynechanie menštruácie

  Jedným z najčastejších príznakov tehotenstva je vynechanie menštruácie. U takmer väčšiny žien po otehotnení menštruácia vynechá, avšak vynechanie menštruácie môže mať aj iné príčiny.

 • Časté močenie

  Už dva až tri týždne po počatí si začnete uvedomovať potrebu častejšieho močenia. Príčinou je tlak zväčšujúcej sa maternice na močový mechúr, ktorý jednoducho redukuje jeho kapacitu.

Najčastejšou známkou tehotenstva je vynechanie menštruácie, ďalej nevoľnosť, citlivosť pŕs, únava a mnoho ďalších.

O 7 najčastejších príznakoch si môžete prečítať v článku TU. Niektoré ženy nemajú príznaky tehotenstva takmer žiadne a niektoré naopak trpia všetkými príznakmi. Ako sa zbaviť tehotenských ťažkostí prírodnou cestou, zistíte v článku TU.