5. – 8. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

Doma urobený tehotenský test vám dá presný výsledok, počítaný od prvého dňa vynechanej menštruácie. Najčastejšie telesné známky tehotenstva, iné než vynechanie menštruácie, zahŕňajú únavu, zmeny čuchu a chuti a plnšie a precitlivelé prsia. Veľmi často sa stáva, že zanevriete na jedlá, ktoré ste mali rada. Bežné sú zmeny nálad a môžete sa cítiť emočne zraniteľná.

5. týden těhotenství

5. týždeň tehotenstva (dieťa má 3 týždne)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 1,25 mm.

Guľatá masa buniek sa začína predlžovať a teraz je rozpoznateľná hlava a chvost. Začína sa vyvíjať nervový systém, tvorí sa základ mozgu a miechy. Po stranách hlavy sú rozoznateľné základy očí a uší, začína sa vyvíjať časť tráviacej trubice a obličky, svalovina a kostra, aj keď kosti ešte nebudú nejakú dobu kostnatieť. V tejto dobe sa vytvárajú srdcové steny a na konci týždňa začne srdce pracovať. V tomto štádiu dieťa väčšinu živín čerpá zo žĺtkového vaku a z maternicových stien, ale už od 4. týždňa začína výživu zaisťovať placenta.

6. týden těhotenství

6. týždeň tehotenstva (dieťa má 4 týždne)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 2 až 4 mm.

V tomto týždni dieťa rýchlo rastie. Vyzerá trochu ako žubrienka s ohnutým chrbtom a chvostíkom, ale teraz už má mozog. Drobné srdce nie je väčšie než semienko vlčieho maku, ale tlčie. Pokračuje vývoj ostatných dôležitých orgánov vrátane obličiek a pečene. Uzatvára sa neurálna trubica, ktorej predná časť sa rozvíja v mozog a zo zadnej vzniká miecha. Začína sa tvarovať hlava. Spoločne s brušnou a hrudnou dutinou a chrbticou sa začína tvoriť tráviaci systém. Nakoniec vznikajú semenníky alebo vaječníky, ktoré vyzerajú ako zhluk buniek. Základy horných a dolných končatín vyzerajú ako drobné výrastky. Dieťa má svoj vlastný krvný obeh, v ktorom začína prúdiť krv.

7. týden těhotenství

7. týždeň tehotenstva (dieťa má 5 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 4 až 5 mm.

Zárodok začína vyzerať viac ako človek, už takmer zmizla chvostová časť. Hlava je však ešte stále hrboľatá a ohnutá dopredu. Tmavé škvrny po stranách hlavy sú základom očí, dve priehlbiny predstavujú budúce nozdry a sú viditeľné pery, jazyk a zárodky prvých zubov. Predlžujú sa končatiny a objavujú sa základy rúk a nôh. Vzhľadom k tomu, že v tomto štádiu vývoja dôležitých orgánov je dieťa veľmi zraniteľné, musíte sa vyvarovať akýchkoľvek možných rizík, ktoré by mohli vývoj zárodku nepriaznivo ovplyvniť. Srdce sa rozdeľuje na pravú a ľavú komoru a bije asi 150krát za minútu (dvakrát rýchlejšie než srdce dospelých). Takmer pred dokončením je pečeň, obličky, črevá a vnútorné pohlavné orgány.

8. týden těhotenství

8. týždeň tehotenstva (dieťa má 6 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 14 až 20 mm.

Hlava dieťaťa je stále väčšia než zvyšok tela, pokračuje vývoj tvárových rysov. Badateľný je už jazyk a nozdry, môžete dokonca vidieť aj špičku nosa, zatiaľčo čeľusť splýva s tvarom úst. Nasledujúcich 8 dní je kľúčových pre vývoj zrakového, sluchového a statického ústrojenstva, ktoré nesú zodpovednosť za udržiavanie rovnováhy a sluchu. Sú vyvinuté tkanivá, ktoré dajú základ väčšine vnútorných orgánov dieťaťa, ako je napríklad srdce, mozog, pečeň, pľúca a obličky. V mieste uhniezdenia oplodneného vajíčka v stene maternice vznikol tzv. úponový stvol. Zaisťuje dodávanie živín embryu. Srdcový tep sa normalizuje a zvyšuje sa srdcová vypudzovacia kapacita. Pod kožou tenkou ako papier sa rysuje sieť krvných ciev. Kostra dieťaťa je zatiaľ z chrupavky, ktorú postupne budú nahradzovať kostné bunky. Končatiny sa prodlžujú a spevňujú, začínajú sa tvoriť kĺby. Dieťa sa začína pohybovať, aj keď to ešte nemôžete cítiť.