ČO MÔŽE POŠKODIŤ VAŠE DIEŤA V TEHOTENSTVE

V tehotenstve si možno uvedomíte, že váš životný štýl ovplyvňuje aj vaše nenarodené bábätko. Preto je nutné sa vyhnúť látkam, ktoré by mohli plod ovplyvniť, ako je alkohol, fajčenie a drogy. Tiež je dôležité si dať pozor na predpisované lieky od ostatných lekárov, než je váš gynekológ.

rekreačné drogy

Rekreačné drogy

Užívanie legálnych i nelegálnych drog v tehotenstve môže poškodiť dieťa.

  • Alkohol– ak pijete pravidelne alkohol, je nutné alkohol obmedziť, najlepšie však úplne vynechať.
  • Fajčenie– ak v tehotenstve fajčíte, je veľmi pravdepodobné, že vaše dieťa bude mať nižšiu pôrodnú váhu. Fajčenie v tehotenstve prináša rôzne riziká, ako napr. potrat, predčasný pôrod, predčasné odlúčenie placenty či prasknutie plodovej vody.
  • Nelegálne drogy– rovnako ako fajčenie v tehotenstve, tak
    i drogy prinášajú veľké riziká a komplikácie v tehotenstve. Predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť či duševné a telesné poruchy vývoja.
nemoci

Choroby

Tehotná žena je náchylnejšia k rôznym ochoreniam, preto by ste mala byť na seba opatrná a vyhýbať sa miestam, kde sa dá nakaziť.

Obyčajné nachladenie nemôže poškodiť nenarodené bábätko, ale kým začnete užívať nejaké lieky, konzultujte ich užívanie s lekárnikom či ošetrujúcim lekárom. Snažte sa odpočívať, byť v teple, prijímajte dostatok tekutín a vitamínov. Zistite ako sa vysporiadať s chrípkou počas tehotenstva.

Horúčka však môže byť hrozbou pre bábätko, hlavne v prvých týždňoch. Horúčku môžete zraziť vlažnou sprchou, vaňou a hlavne pitím dostatočného množstva vlažných tekutín. V prípade, že je horúčka 38,5 alebo vyššia, navštívte svojho lekára.

Žalúdočná nevoľnosť nepoškodí vaše dieťa. V tomto stave prijímajte dostatok tekutín, vyhýbajte sa jedlám, ktoré by mohli podráždiť váš žalúdok, a aby jedlo bolo stráviteľné. Žalúdoční problémy by mali zmiznúť do 48 hodín, ak nie, tak navštívte lekára.

předepisované léky

Lieky na predpis

Nie všetky lieky môžu poškodiť vaše bábätko, ale užívanie akýchkoľvek liekov je potrebné konzultovať s lekárom. Hneď na prvej prehliadke by ste mali informovať lekára o liekoch, ktoré užívate pravidelne a či ich môžete ďalej používať alebo vám predpíše iné. Týka sa to hlavne chorôb s krvným tlakom, či ochorenia štítnej žľazy.

Prečítajte si článok, čomu sa v tehotenstve máte oblúkom vyhnúť: Tomuto sa v tehotenstve určite vyhnite