POTVRDENIE TEHOTENSTVA

Dva týždne po počatí je zárodok tvorený zhlukom buniek veľkosti nie väčšej, než je špendlíková hlavička. Zárodok sa začína vyvíjať v sliznici maternice. Už sa vytvára placenta a začína produkovať hormón – ľudský choriový gonadotropín (HCG), ktorý prechádza do vášho krvného obehu a vylučuje sa močom od doby prvej vynechanej menštruácie. Vďaka veľmi citlivým tehotenským testom môžete zistiť svoje tehotenstvo veľmi skoro. Optimálna doba pre prvú návštevu gynekológa je týždeň až dva po vynechaní menštruácie. Hlavnou úlohou prvej návštevy je ultrazvukové potvrdenie tehotenstva, jeho umiestnenie v maternici a preukázanie životaschopnosti plodu.

těhotenský test

Domáci tehotenský test

Tehotenské testy potvrdzujú tehotenstvo vyšetrením prítomnosti HCG v moči. HCG, zjednodušene tiež tehotenský hormón, sa začína vylučovať približne 8–9 dní po oplodnení vajíčka v takom množstve, že je detekovateľný v moči a následne aj v krvi. Ak je test pozitívny, mali by ste sa objednať na lekársku prehliadku k svojmu gynekológovi.

těhotenské krevní testy

Tehotenské krvné testy

Tehotenské krvné testy sú použiteľné v prípade, že existuje podozrenie na potrat, alebo má lekár podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo. Meranie hladiny HCG umožní zistiť dobu jeho trvania, keďže hladina hormónu sa mení s pokračujúcim tehotenstvom.

interní vyšetření

Interné vyšetrenie

Najlepšou metódou určenia doby trvania tehotenstva je ultrazvuk. Obvykle sa robí na prvej prenatálnej kontrole u lekára. Tehotenstvo zistí napríklad podľa zmäkčenia maternice, alebo zmeny charakteru krčka maternice. Tkanivá produkujú viac sekrétu, čo spôsobuje väčší výtok. Maternica rastie tak rýchlo, že v 8. týždni má veľkosť malého jablka.