KONČÍME S PLIENKAMI

Až okolo druhého roku veku si dieťa začne uvedomovať potrebu na močenie či kakanie. Každé dieťa je iné a neexistuje žiadny zaručený recept na to, ako sa bez problémov zbaviť plienok. Nižšie sa dočítate pár rád, ktoré vám pomôžu s učením na nočník. 

odkládání plenek přes den

Odkladanie plienok cez deň

Kedy začať?

  • Počkajte, až bude dieťa pripravené na učenie sa na nočník – obvykle 2–2,5 roku (je to veľmi individuálne).
  • Dieťa samo pozná, že niečo urobilo do plienky a dá to nejakým spôsobom najavo – ukazuje na plienku, samo si ju začne vyzliekať…
  • Po popoludňajšom spánku je plienka suchá.

Zoznámte dieťa s nočníkom, nechajte ho na viditeľnom mieste, vysvetlite mu, na čo nočník je. Nechajte ho naňho posadiť i oblečené.

O tom, ako naučiť dieťa na nočník si môžete prečítať v článku: Naučte dieťa na nočník ľahko a rýchlo. Tiež sa môžete pozrieť na recenziu detského sedadla TU.

nácvik na nočník

Nácvik

Vyhraďte si na nácvik dostatok času, cca 14 dní, najlepšie v lete,
keď môže dieťa behať nahé po záhrade, alebo v dobe, keď menšie „nehody“ nenarušia váš denný režim. Dieťaťu dajte tréninkové nohavičky alebo normálne nohavičky/trenky. Často dieťaťu pripomínajte, aby si sadlo na nočník – po jedle, po pití, po spaní, kedykoľvek to vyzerá, že by sa mu mohlo chcieť. Buďte pri tom trpezliví! Pomáhajte mu pri použití nočníka, napr. vyzliecť nohavičky a povzbudzujte ho. Ak sa vypýta samo, pochváľte ho. Aby dieťa dlhšie vydržalo sedieť na nočníku, zabavte ho hračkou či knižkou. Ak sa to podarí, vždy ho pochváľte. Keď sa občas stane nehoda, hlavne dieťa nekárajte a zbytočne nestresujte. Ak je takýchto nehôd veľa
a často, pravdepodobne ešte nie je dieťa pripravené na nočník, preto učenie odložte o pár týždňov. Keď už je viac ako týždeň suchá plienka po popoludňajšom spánku, skúste to bez nej.

Po niekoľkých týždňoch, keď už dieťa chodí samo na nočník, môžete začať skúšř chodiť na záchod. Na záchod kúpte špeciálnu detskú záchodovú dosku a tiež malý schodík, aby sa tam lepšie dostalo.

Po použití záchodu i nočníka sebe i dieťaťu umyte ruky, aby si začalo zvykať na základné hygienické návyky.

odkladanie plienok na noc

Odkladanie plienok na noc

Keď má dieťa viac ako týždeň ráno suchú plienku, môžete začať skúšať nočné spanie bez plienok. Preventívne môžete pod plachtu dať nepriepustnú igelitovú plienku, alebo zaobstarať špeciálne plachty na rubovej strane s igelitom. Kým ide dieťa spať, malo by ísť na toaletu. Ak sa občas dieťa ešte v noci pomočí, nekárajte ho, dajte mu čisté pyžamko a plachu. Ak sú takéto „nehody“ časté, začnite mu na noc opäť dávať plienku, ešte nie je pripravené.

Ako čeliť nočnému pomočovaniu zistíte v článku TU.