KAŽDODENNÉ RIZIKÁ V TEHOTENSTVE

Okolité prostredie môže mať veľký vplyv na ešte nenarodené dieťa, hlavne nečistoty či chemické látky vo výrobkoch, ktoré denne používame. Tiež ak matka pobýva v znečistenom prostredí, alebo je v kontakte s prostriedkami obsahujúcimi chemické látky nebezpečné pre nenarodené dieťa. Zvážte, aké bežné denné činnosti by mohli mať vplyv na zdravie bábätka. Snažte sa udržať zdravé prostredie v práci i doma.

znečištění

Znečistenie

Skontrolujte si doma vykurovacie telesá, aby neboli zdrojom oxidu uhoľnatého. Nepoužívajte doma toxické prípravky, skontrolujte, či sa v byte či dome nedrží vlhkosť či plesne.

insekticidy

Insekticídy

Časté a intenzívne používanie insekticídov (prostriedky na likvidáciu hmyzu) v tehotenstve môže poškodiť dieťa. Snažte sa insekticídom vyhnúť a používajte výrobky, ktoré nepoškodzujú životné prostredie, ktoré nie sú rizikové pre vaše nenarodené dieťa.

Čisticí a jiné prostředky v domácnosti

Čistiace a iné prostriedky v domácnosti

Bežné čistiace prostriedky sú pre vaše nenarodené dieťa bezpečné. Avšak je dobré si starostlivo prečítať návod na použitie a vyhnúť sa toxickým výrobkom. Pri použití prchavých látok je nutné dobre vetrať, ale najlepšie bude tieto látky vôbec v tehotenstve nepoužívať.

domácí mazlíčci

Domáci miláčikovia

Žiadni domáci miláčikovia by nemali predstavovať pre tehotnú ženu žiadne riziká. Okrem vonku chovaných mačiek, ktoré môžu byť prenášačmi pôvodcu toxoplazmózy. Tehotná žena by sa mala vyhýbať čisteniu mačacieho záchodu, pretože tento mikroorganizmus je prítomný v mačacích výkaloch. Mačky chované doma infekčné nie sú.

horúce kúpele, pobyt v saune či pare

Horúce kúpele, pobyt v saune či pare

V tehotenstve je dôležité vyhnúť sa prehriatiu organizmu. Vedecké štúdie potvrdili, že keď sa v prvých 7 týždňoch tehotenstva zvýši teplota nad 38,9 °C na viac ako 10 minút, zvyšuje sa riziko potratu.