23. – 27. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA

So stabilizáciou hormonálnej činnosti sa cítite uvoľnenejšia a šťastnejšia a ste menej náchylná k zmenám nálad. Svaly panvového dna sa napínajú, čo môže spôsobiť miernu inkontinenciu (únik moču pri smiechu alebo kašli). Dochádza k hromadeniu tukových zásob na prsiach a bokoch a je pravdepodobné, že vám vaše oblečenie už nepadne. Srdce a obličky ťažko pracujú, aby zabezpečili zodpovedajúce krvné zásobenie všetkých orgánov a spracovali nadbytočnú tekutinu.

23. týden těhotenství

23. týždeň tehotenstva (dieťa má 21 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 22 cm a váži takmer 455 g.

Dieťa má každým dňom úmernejšie proporcie a vyzerá ako na konci tehotenstva, ale jeho kosti a orgány sú pod priesvitnou kožou stále vidieť. Vzhľadom k tomu, že kostičky v strednom uchu sú už skostnatelé, je sluch podstatne lepší. Dieťa môže rozlíšiť rôzne zvuky prichádzajúce zvonka maternice a okolitého prostredia. Boli by ste prekvapená hlasitosťou vášho tela, ktorú spôsobuje bublanie v žalúdku, srdcové ozvy, šumenie krvi prúdiacej telom atď. Pri narodení dieťa rozozná váš hlas, jeho výšku i intonáciu, takže k nemu hovorte čo najčastejšie. Aj otcovia by mali hovoriť k svojim nenarodeným deťom. Výskumy ukazujú, že hlboké mužské hlasy sú pre dieťa ľahšie počuteľné než vysoké ženské hlasy. Hranie hier, ako napríklad hladenie vášho brucha a rozprávanie, môže vyvolať odpoveď dieťaťa napríklad vo forme kopnutia: pomáha jeho nervovej stimulácii.

24. týden těhotenství

24. týždeň tehotenstva (dieťa má 22 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 22 cm a váži takmer 540 g.

Ak by sa dieťa narodilo teraz, malo by šancu na prežitie jeden ku štyrom alebo piatim. Ale je stále ešte slabé a pokryté jemnými chĺpkami. Jeho telo začína tvoriť biele krvinky nevyhnutné pre boj s infekciou. Pľúca sú už natoľko vyvinuté, že umožňujú novorodencovi prežiť na jednotke intenzívnej novorodeneckej starostlivosti. Ale dieťa stále pokračuje v nacvičovaní dýchania vdychovaním amniotickej tekutiny do vyvíjajúcich sa pľúc. Aby pľúca mohli prijímať a vytláčať vzduch, formujú sa dýchacie cesty. V pľúcach sa začínajú vyvíjať krvné cievy a pokračuje zrenie pľúcnych mechúrikov, ktoré sa budú podieľať na výmene kyslíka. Bunky v pľúcach začínajú vytvárať surfaktant, látku, ktorá zabraňuje zlepeniu stien pľúcnych mechúrikov.

25. týden těhotenství

25. týždeň tehotenstva (dieťa má 23 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 22 cm a váži takmer 700 g.

Dieťa už môže zovrieť ruku v päsť. V pľúcach pokračuje vývoj krvných ciev a začínajú sa otvárať nosné dierky. Hlboko v ďasnách sa už vyvíjajú základy trvalých zubov. Tieto zuby dospelých sa neprerezávajú, kým nezačnú vypadávať mliečne zuby, čo sa deje zhruba od šiesteho roku. Medzitým prejavujú nervy okolo úst a pier väčšiu citlivosť a pripravujú dieťa na základnú úlohu po pôrode, a to hľadanie matkinej bradavky. Kľúčová, životne dôležitá pupočná šnúra, je teraz silná a pružná. V pupočnej šnúre vedú jedna žila a dve tepny, obklopené pevným rôsolom, hmotou, ktorá bráni zauzleniu, a tak ochraňuje tok krvi medzi placentou a dieťaťom.

26. týden těhotenství

26. týždeň tehotenstva (dieťa má 24 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 23 cm a váži takmer 910 g.

Pľúca dieťaťa sú teraz zrelé a stále rastú. Chrbtica sa spevňuje, je viac pružná a rastúcemu telu poskytuje oporu. Váš partner môže počuť obyčajným priložením ucha na vaše brucho srdcové ozvy dieťaťa. Dieťa vie vdýchnuť a vydýchnuť. Oči sú už celkom vytvorené. Tep sa zrýchľuje pri reakcii na zvuky. Dieťa sa dokonca aj pohybuje do rytmu hudby. Štúdie mozgovej činnosti dokazujú, že dieťa už môže odpovedať na dotyk.

27. týden těhotenství

27. týždeň tehotenstva (dieťa má 25 týždňov)

Dieťa meria od temena po zadoček asi 24 cm a váži trochu cez 1 kg.

Zvyšuje sa množstvo podkožného tuku a dieťa sa stáva bacuľatejším a guľatejším. Cmúľanie prsta môže byť teraz jednou z jeho najobľúbenejších činností. Posilňuje svaly potrebné k neskoršiemu saniu a posilňuje sa aj sací reflex. Možno ho to aj upokojuje. Pľúca stále rastú. Na jazyku a vnútornej strane líc sú plne funkčné chuťové poháriky; stále sa zdokonaľuje vyššia mozgová činnosť. V tejto dobe sa otvárajú očné viečka a začína sa tvoriť sietnica. Dieťa je už schopné vnímať zmeny svetla a štúdie ukazujú, že ak zasvietime baterkou na brucho matky, môže sa dieťa pohybovať smerom k svetlu alebo niekedy aj od neho. Mimo maternice bude dieťa tiež zrakom najprv rozlišovať svetlo a tmu, čo je odpoveď na otázku, prečo sú mnohé hračky navrhnuté pre novorodenca černobiele. Mihalnice sú už vyrastené a budú po pôrode chrániť krehké očné buľvy pred poškodením.