CESTA DO MATERNICE

Než vznikne nový život, musia vajíčko aj spermia prejsť dlhú cestu. Spojením vajíčka so spermiou začína najúžasnejší zázrak – vznik života. K vzniku života je potrebné spojenie dvoch buniek. Vajíčka, ktoré nesie genetické informácie predávané matkou a spermie, ktorá nesie genetickú výbavu od otca. Počatie spočíva v preniknutí spermie do zrelého vajíčka. Postupne dochádza k deleniu vajíčka a vývoju ľudského plodu.

vajíčka

Vajíčka

Žena sa narodí s celoživotnou zásobou vajíčok (cca 2 mil.), ktoré postupne začínajú zanikať. V priebehu života ich dozreje 400 až 500. Sú uvoľňované pri ovulácii, ktorá prebieha u väčšiny žien každý mesiac. Ovulácia prebieha približne v polovici menštruačného cyklu, keď sa uvoľňuje vajíčko, ktoré putuje vajíčkovodom smerom do maternice. Oplodnenie spermiou sa deje práve v tejto fáze pri ceste vajíčkovodom. Ak vajíčko nie je oplodnené do 12 hodín, umiera a prekrvená sliznica maternice sa odlučuje a začína menštruácia.

spermie

Spermie

Pri ejakulácii sa do pošvy dostanú milióny spermií, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 16 km za hodinu. Aby sa spermie dostali k vajíčku, musia preplávať pošvu, krčok maternice, maternicu a vplávať do vajíčkovodov. Dĺžka je síce len 15-18 cm, ale ak to porovnáme, tak je to ako pre človeka uplávať 100 olympijských bazénov. Vývoj spermií u mužov začína v období puberty zvýšenou produkciou hormónov. Produkcia spermií prebieha v priebehu dospelosti. Avšak kvalita a kvantita s vyšším vekom (po 40. roku) klesá.

ako prebieha oplodnenie
vícečetná těhotenství

Viacpočetné tehotenstvo

V posledných rokoch sa z dôvodu liečby neplodnosti zvýšil počet viacpočetných tehotenstiev. Asi tretina dvojčiat sú jednovaječné. Jednovaječné dvojčatá sú počaté prirodzenou cestou, kedy je vajíčko oplodnené len jednou spermiou, ale vajíčko sa potom rozdelí na dve časti (dvojčatá) ale tri (trojčatá). Majú rovnakú genetickú informáciu a tiež rovnaké pohlavie, nemusia mať však spoločnú placentu ani amniotický vak. Majú rovnaké vlasy, oči aj krvnú skupinu. Dvojvaječné dvojčatá sa vyvinú v prípade, že žena uvoľní viac vajíčok naraz. Dokonca je možné, že každé vajíčko pochádza z iného vaječníka. Každé vajíčko je tak oplodnené jednou spermiou a vzniknú dve geneticky odlišné deti. Bábätká môžu mať rovnaké alebo odlišné pohlavie a nie sú si tak podobné ako jednovaječné dvojčatá.

Vedeli ste, že po 35. roku veku vzrastá pravdepodobnosť počatia identických dvojčiat?

dědictví vašeho dítěte

Dedičstvo vášho dieťaťa

Pri počatí pochádza polovica genetickej informácie z vajíčka a polovica zo spermie. Nezáleží, komu je dieťa podobné, keďže na genetickej výbave sa rodičia podieľajú rovnakým dielom.
V okamihu počatia je rozhodnuté o fyzických znakoch aj o pohlaví dieťaťa. Z 23 párov chromozómov len jeden určuje pohlavie – pohlavné chromozómy X a Y. Dievčatá majú dva chromozómy X, chlapci majú jeden chromozóm X a jeden Y. Všetky vajíčka majú chromozóm X, kým polovica spermií má chromozóm X a druhá polovica chromozóm Y.