PREBAĽOVANIE DIEVČATKA A CHLAPČEKA

Bábätko položte na prebaľovaciu podložku, vyzlečte ho a rozopnite plienku. Pre očistenie môžete použiť vlhčený obrúsok,
či mokrú žinku.

přebalování holčičky

Prebaľovanie dievčatka

Zotrite stolicu a potom začnite očistením bruška, potom očistite kožné záhyby nôh, utierajte smerem dolu k zadočku. Ďalej zdvihnite dievčatku nožičky a opatrne očistite genitálie, tiež smerem spredu dozadu a smerom ku konečníku. Ako posledný očistite konečník, zadoček a stehná. Natrite krém proti zapareninám na zadoček.

přebalování chlapečka

Prebaľovanie chlapčeka

Dajte si pozor na to, že chlapci začnú často močiť, keď rozbalíte plienku. Utrite stolicu a potom očistite bruško, potom očistite kožné záhyby nôh a okolo genitálií, nadvihnite miešok a utrite kožu aj pod ním. Dôkladne utrite miešok aj penis smerom od tela. Zdvihnite chlapčeka za nožičky
a očistite konečník, zadoček a stehná. Nezabudnite natrieť zadoček krémom na zapareniny.

Ako správne prebaliť bábätko

Vlhčené obrúsky pre bábätko

prebaľovanie - zapareniny

Zapareniny

Občas sa stane, že sa bábätko zaparí, hlavne v letných mesiacoch, keď sa viac potí. Aby ste zabránili zapareninám, často bábätko prebaľujte, pri prebaľovaní dôkladne očistite zadoček a kožné záhyby. Ak je to možné, nechávajte bábätko bez plienky. Ak používate látkové plienky, dôkladne ich perte a plákajte. V prípade, že je zadoček začervenaný, prebaľujte bábätko čo najčastejšie a používajte masť na zapareniny, ako napr. Bepanthen alebo Sudocrem. Ak používate plienky z PVC, tak ich prestaňte používať, zhoršujú zaparenie a bábätko sa v nich viac zaparuje.

použité plienky

Použité plienky

Jednorazové plienky odhoďte do špeciálneho koša na plienky. Plienku hodíte do koša, zaklopíte vekom a zatočením sa plienka zabalí do fólie. Tieto koše zabraňujú šíreniu zápachu, samozrejme sú viac hygienické než obyčajné koše.

Látkové plienky ukladajte do suchého vedierka (mokré do jedného, pokakané do druhého). V prípade, že na plienke ostane suchá stolica, je lepšie ju spláchnuť do toalety a potom prať. Plienky perte minimálne na 60 °C, to by malo stačiť na zlikvidovanie baktérií. Nepoužívajte aviváž, ktorá by znížila absorpčnú schopnosť plienok,  rovnako aj sušenie v sušičke.