SKRYTÝ ŽIVOT NENARODENÉHO DIEŤAŤA
Zistite, čo všetko sa deje s vaším bábätkom v maternici. Čím je plod väčší, tým viac zvyšuje svoju aktivitu a postupne sa rozvíjajú jeho zmysly, cca od tretieho mesiaca môže budúca mamička cítiť nejakú aktivitu vo svojom bruchu. Ľudský plod dokáže vidieť a počuť, môže niečo prežívať, má vyvinutú chuť a dokonca je schopný sa učiť, samozrejme na veľmi jednoduchej úrovni. Ako embryo označujú vedci dieťa v prvých ôsmich až dvanástich týždňoch, potom sa už hovorí o plode.
Chcete vedieť, ako práve prebieha vaše tehotenstvo a ako sa vyvíja bábätko?
Stačí zadať dátum poslednej menštruácie.
Bezpečie maternice
Amniotický vak chráni vaše dieťa a je ideálnym prostredím pre rast a vývoj. Živiny a kyslík sú predávané do jeho krvi cez placentu z krvi matky.
Život podporujúci systém
Hneď od počatia je vaše dieťa zásobované všetkým, čo pre svoj rast a vývoj potrebuje. Embryu poskytuje potrebnú výživu sliznica maternice. Vonkajšia vrstva buniek, ktorá obklopuje embryo, pracuje na vytvorení placenty.
Choriové klky
V mieste, kde se uhniezdilo oplodené vajíčko, sa choriové klky množia a postupne vytvoria placentu.
Placenta
Placenta je zodpovedná za výživu dieťaťa, zásobuje ho kyslíkom a odvádza odpadové produkty. Placenta tiež vytvára tehotenský hormón progesterón. Placenta je pripevnená k stene maternice, obsahuje krvné cievy, ktoré máte s dieťaťom spoločné. Napr. jednovaječné dvojčatá placentu zdieľajú, neidentické dvojčatá či viacerčatá majú každé svoju placentu. Placenta a dieťa sú spojené pupočnou šnúrou, kde je jedna žila a dve tepny. Vaša krv a krv dieťaťa sa nikdy nezmieša. Vývoj dieťaťa je však závislý na vás, čokoľvek prijmete, to prijme aj vaše dieťa. Placenta rastie do 34. týždňa a potom začína starnúť.
Zmysly dieťaťa
Všetky zmysly dieťaťa sú stimulované vnútorným dianím vo vašom tele a vonkajšími vnemami, ktoré preniknú dovnútra. Dieťa poznáva váš hlas, pachy a chute z jedál, ktoré jete a po pôrode si ich bude pamätať.
- Sluch – už od 24. týždňa reaguje dieťa na zvuky. Dieťa vníma váš srdcový tep, pulzujúcu krv, bublanie zo žalúdka či čriev. Tiež počuje zvuky prenášané cez brucho – rádio, televíziu, hlasy.
- Hmat – je prvý zmysel, ktorý sa začína vyvíjať, cca od 7.–8. týždňa. Najprv sú citlivé pery, potom čelo a tvár.
- Zrak – je posledným zmyslom, ktorý sa vyvíja. Do 27. týždňa sú očné viečka zatvorené a dieťa začína žmurkať. Prieniku svetla zabraňuje pokožka brucha, takže dieťa žije v tme.
- Chuť a čuch – od 12. týždňa začína dieťa prehĺtať amniotickú tekutinu a to trvá až do konca tehotenstva. Prehĺtaním poznáva chute a pachy, ktoré sú z vami prijímaného jedla.
Aktivita vášho dieťaťa
Pohyby dieťaťa v maternici sú dôležité pre vývoj svalov a kĺbov a tiež pre budúci život. Dieťa sa tak pohybmi udržuje v dobrej kondícii, aby bolo pripravené na priechod pôrodným kanálom.
Prvé pohyby dieťaťa začínajú už v 7.–8. týždni, aj keď je len cca 2,5 cm veľké. V tomto období pohyby dieťaťa zatiaľ necítite, ale na ultrazvuku sú pohyby už rozpoznateľné. Od 13.–17. týždňa dieťa precvičuje všetky pohyby, ako napr. sanie, zívanie a môže dokonca aj čkať.
Pre nastávajúcu mamičku sú prvé pohyby dieťaťa nezabudnuteľným zážitkom. Prvé pohyby môžete začať cítiť od 20. týždňa tehotenstva a to ako jemné šteklenie v bruchu.
S rastom sa dieťa už toľko nepohybuje, pretože už v bruchu nemá dostatok miesta, ale o to budú pohyby zreteľnejšie, napr. kopance do rebier či močového mechúra. Dieťa si čím ďalej, tým viac uvedomuje samé seba, svoje končatiny a svoje pohyby už dokáže koordinovať.