MOŽNOSTI PÔRODU
Tehotenstvo sa blíži ku koncu a pôrodu sa nevyhnete. V dnešnej dobe je už veľký výber z množstva možností pôrodu, aby ste si deň narodenia vášho bábätka zapamätala s čo najpríjemnejším pocitom. Na pôrod sa nedá na 100% pripraviť, je však dobré mať čo najviac informácií, napr. z pôrodného kurzu, môžete si vybrať pôrodnicu, kde sa budete cítiť dobre a tiež by sa na pôrod mal pripraviť aj váš partner.
Predpôrodné kurzy
Aj keď je pôrod prirodzenou záležitosťou, je dobré sa naňho pripraviť. Návštevou predpôrodných kurzov získate odborné informácie
o tehotenstve a pôrode samotnom. Na kurze sa môžete pýtať na akékoľvek otázky. Účelom kurzu je vás na pôrod pripraviť. Vedúci kurzu vám vysvetlí, akými fázami budete prechádzať, ako zvládať dané situácie a predvedie aj praktické ukážky. Predpôrodný kurz je určený aj pre vášho partnera, aby pochopil, akú bude hrať rolu pri pôrode a ako svojej partnerke v danej fáze môže pomôcť. Partner sa potom môže lepšie zapoji do príprav na pôrod. Kurzy sú organizované pôrodnicami, a preto je dobré navštíviť kurz v tej pôrodnici, kde chcete rodiť.
Duly a pôrodné asistentky
„Dula“ je starý grécky názov, ktorý sa dnes používa pre ženu, ktorá poskytuje predovšetkým psychickou oporu mamičke pri pôrode. Pomáha k dobrej telesnej a duševnej pohode matiek a novorodencov. Dula neposkytuje žiadne zdravotnícke služby. Nenahradzuje ani nepreberá prácu pôrodných asistentiek či lekárov. Spolupracuje so zdravotným personálom i otcom, prípadne inými osobami, ktoré sú prítomné pri pôrode. Zoznam dúl nájdete TU. Pôrodná asistentka je osoba so zdravotníckym vzdelaním, ktorá sa špecializuje na starostlivosť o ženu v priebehu normálneho (nekomplikovaného) tehotenstva, pôrodu a šestonedelia, vrátane starostlivosti o zdravého novorodenca a dojčaťa do veku šiestich týždňov. Podľa nových právnych predpisov (2004) môžu pôrodné asistentky v Slovenskej republike pracovať samostatne,
tj. bez odborného dohľadu a bez indikácie lekára v prípade fyziologického tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.
Zoznam pôrodných asistentiek nájdete TU.
Voľba miesta pôrodu
Väčšina žien s nekomplikovaným tehotenstvom je v prenatálnej starostlivosti svojho gynekológa, u ktorého väčšinou prebiehajú všetky ultrazvukové vyšetrenia a tehotenské prehliadky. O mieste pôrodu sa poraďte so svojím gynekológom, choďte sa do pôrodnice pozrieť a získajte, čo najviac informácií o danej pôrodnici. Buď priamo od personálu pôrodnice alebo od mamičiek, ktoré tu rodili.
Najčastejšie otázky, na ktoré sa opýtať:
- Možem si vybrať polohu pôrodu?
- Môže byť po celú dobu pôrodu so mnou partner?
- Ako vyzerajú priestory určené pre prvú dobu pôrodnú?
- Monitorujete plod stále alebo prerušovane?
- Môžem pri pôrode jesť a piť?
Mapa pôrodníc v SR
Ako môže pri pôrode pomôcť partner
- Buďte v jej blízkosti– niektoré ženy chcú pri pôrode kontakt so svojím partnerom a tým získať pocit bezpečia.
- Uvažujte o jej polohách– pomáhajte jej meniť polohy,
aby sa zmiernila bolesť chrbta či kontrakcie. Pomôžte jej uvelebiť
sa v polohe, podkladajte jej telo vankúšmi a uterákmi. Povzbudzujte ju v chôdzi a podopierajte ju. - Starajte sa, aby bola v suchu a čistote– pomáhajte žene umyť sa, pri prípadnom úniku moču či stolice zaistite, aby bola žena vždy v suchu.
- Zvlhčujte jej ústa– pri predýchavaní kontrakcií sa vysušuje sliznica úst, dajte jej do úst kocku ľadu, či studenú vodu. Zvlhčujte pery.
- Ochladzujte ju– studenou žinkou otierajte tvár, prípadne iné časti tela ženy.
- Masírujte dolnú časť chrbta– pri polohe v ľahu na boku môžete budúcej mamičke masírovať dolnú časť chrbta.
Intervencia a zákroky
Indukcia (vyvolanie) pôrodu– pôrod sa vyvoláva, keď je lepšie, aby sa dieťa narodilo, aby nebol ohrozený život matky ani dieťaťa. Je to v prípade prenášania plodu, dieťa dostatočne nerastie, alebo sa vyskytli závažné zdravotné komplikácie. Pôrod sa tiež vyvoláva u rizikových tehotenstiev, a to napr. u žien s cukrovkou alebo vysokým tlakom. Vyvolanie pôrodu spôsobí podanie oxytocínu, ktorý je podaný, aby simuloval normálne kontrakcie maternice.
- Monitorovanie plodu– elektródy umiestnené na bruchu monitorujú a zaznamenávajú srdcovú činnosť dieťaťa.
- Epiziotómia– nástrih hrádze, ktorý uľahčí priechod dieťaťa pri pôrode. Nastrihnutie hrádze sa vykonáva napr. keď je dieťa v tiesni, alebo nastanú zdravotné komplikácie u matky, a tým sa pôrod urýchli.
- Cisársky rez– môže vykonávať len pôrodník alebo chirurg. Dieťa sa porodí rozrezaním dolnej časti brucha matky. Cisársky rez je vykonávaný zo zdravotných dôvodov: dieťa nie je hlavičkou dolu, ale koncom panvovým, u žien s rizikovým tehotenstvom, u viacpočetného tehotenstva, dieťa je príliš veľké, v tiesni plodu pri pôrode, u zlého rastu dieťaťa alebo zlého zdravotného stavu matky. O podrobnom priebehu pôrodu cisárskym rezom sa dočítate v článku: Pôrod cisárskym rezom.