1. – 4. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA
Nebude na vás ešte nič vidieť, ale vaše dieťa sa vyvíja a začína sa utvárať jeho mozog a miecha. Niektoré ženy „cítia“, že sú tehotné už veľmi skoro po počatí. Dokonca predtým, než im vynechá nasledujúca menštruácia.
1.–3. týždeň tehotenstva
K počatiu spravidla dochádza dva týždne po menštruácii. Ale pretože väčšina žien dátum počatia nepozná presne, je pre lekára ľahšie stanoviť dĺžku tehotenstva od dátumu prvého dňa poslednej menštruácie. Tehotenstvo trvá približne 40 týždňov. Deti narodené pred 37. týždňom sú pokladané za predčasne narodené, zatiaľčo deti narodené po 40. týždni za prenosené.
4. týždeň tehotenstva (dieťa má dva týždne)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 0,36 až 1 mm.
Je to obdobie neuveriteľného vývoja. Na konci tretieho týždňa je oplodnené vajíčko zahniezdené v stene maternice, kde pokračuje v delení a raste. Z pôvodne jednej bunky vznikla blastocysta (guľa naplnená tekutinou) zložená z niekoľkých stoviek buniek. Blastocysta má teraz dve časti, jedna je vnútri druhej. Z polovice, ktorá je pripevnená k maternici sa vyvíja placenta. Jej vonkajšia vrstva vytvorí pupočník, amniotický a žĺtkový vak a chorión (ochranné blany v maternici). Vnútorná polovica blastocysty je základom pre vývoj dieťaťa. Rozdelí sa na tri zárodočné vrstvy, z ktorých sa vyvinú rôzne orgány dieťaťa. Z vnútornej vrstvy vznikne pečeň, pankreas, močový mechúr, štítna žľaza a sliznica tráviacej sústavy. Zo strednej vrstvy sa vyvinú svaly, kosti, chrupavka, krvné cievy a obličky, zatiaľčo vonkajšia vrstva je základom pre mozog a nervový systém.