DOJČENIE
Dojčením dávate svojmu dieťaťu v počiatočných mesiacoch jeho života všetko dôležité pre jeho vývoj a rast. Materské mlieko sa narozdiel od umelej výživy v priebehu mení, a to ako v priebehu dojčenia (tzv. predné a zadné mlieko), tak aj v priebehu týždňov, v ktorých dojčíte. Ak máte problémy s dojčením, sú k dispozícii laktačné poradkyne, ktoré sa vám budú snažiť s dojčením pomôcť. Zoznam laktačných poradkýň nájdete napríklad TU. Viete, čo sa deje pri dojčení? Dozviete sa to v tomto článku.
Kolostrum (mledzivo)
Tekutina bohatá na bielkoviny, obsahuje tiež všetky minerálne látky, tuky
a vitamíny a je bohatá na protilátky, ktoré chránia bábätko pred infekciami. Mledzivo pomáha vytvoriť imunitný systém, a zároveň pôsobí ako preháňadlo na prečistenie čriev od smolky (obsah čriev u novorodenca).
Prechodné a zrelé materské mlieko
Kolostrum sa po 2-3 dňoch zmení na tzv. prechodné mlieko, ktoré je redšie a belšie než mledzivo. Po 2-3- týždňoch sa tvorí zrelé materské mlieko.
Tzv. predné a zadné mlieko
Predné mlieko je redšie, vodnatejšie a tiež menej kaloricky výživné a je produkované na začiatku dojčenia. Keď dieťa pokračuje v saní, ejekčný reflex uvoľňuje tzv. zadné mlieko. Zadné mlieko je bohaté na tuky
a ďalšie živiny.
POLOHY PRI DOJČENÍ
Poloha v náručí
-
- Posaďte sa na posteli alebo v pohodlnom kresle, o ktoré sa môžete oprieť. Položte kolená trošku vyššie než sú vaše boky, podložte si nohy.
- Môžete použiť vankúše k umiesteniu bábätka do potrebnej výšky k dojčeniu. Hlava bábätka by myla ležať v ohybe lakťa.
- Po tom, čo je bábätko správne umiestnené, podržte prsník štyrma prstami v spodnej časti a palcom v hornej.
- Pohlaďte spodnú peru bábätka vašu bradavkou a až bábätko otvorí ústa spôsobom, ako keď chce zívať, priložte ho rýchlo k prsníku.
- Bábätko musí zachytiť aj časť dvorca, pretože nedojčíte len
z bradavky. Nikdy neskúšajte priložiť bábätko s ústami otvorenými napoly. - Nos a brada bábätka by sa mali dotýkať prsníka.
- Nesnažte sa priblížiť k sebe len hlavičku, ale celé telo bábätka. Nenakláňajte sa k bábätku.
Keď sa necítite dlhšiu dobu pohodlne alebo bábätko saje len z bradavky, prerušte prstom dojčenie a skúste nájsť lepšiu polohu a znovu priložte bábätko k prsníku.
Nenúťte bábätko piť, keď vyložene nechce.
Futbalová poloha
Toto je veľmi dobrá poloha, keď máte veľké prsia, keď ste rodili cisárskym rezom alebo keď máte dvojčatá.
- Posaďte sa a položte si vankúš k podopretiu ruky.
- Položte bábätko na bok a podoprite rukou jeho hlavičku
a predlaktím jeho telíčko. - Nohy bábätka sa nachádzajú pod vašou rukou a kolená presne pod vašim podpažím. Pre veľmi malé deti je dobré podložiť si ruku vankúšom, aby boli bližšie k prsníku.
- Po tom, čo je dieťa správne umiestnené, podržte prsník štyrmi prstami v spodnej časti a palcom v hornej.
- Priblížte ústa dieťaťa k vašej bradavke.
- Pohlaďte spodnú peru dieťaťa vašou bradavkou.
- Keď dieťa otvorí ústa, ako keď chce zívať, priložte
ho k prsníku.
Poloha v ľahu
Táto poloha vám dovoľuje si pri dojčení ľahnúť.
- Ľahnite si pohodlne na bok, vankúš vyplňuje medzeru medzi hlavou a trupom.
- Položte dieťa vedľa seba tak, aby jeho ústa boli
v úrovni vašej bradavky. - Potom podržte prsník štyrmi prstami v spodnej časti a palcom v hornej.
- Pohlaďte spodnú peru dieťaťa vašou bradavkou.
- Keď dieťa otvorí ústa, ako keď chce zívať, priložte
ho k prsníku.
Dojčenie dvojčiat
Začnite kŕmením každého dieťaťa zvlášť, aby sa prípadné bežné problémy mohli vhodne riešiť. Po čase ich môžete kŕmiť oddelene alebo súčasne.
PROBLÉMY S DOJČENÍM
Aké problémy sa pri dojčení môžu vyskytnúť?
1. Unikanie mlieka
V prvých týždňoch môže unikať mlieko medzi jednotlivými dojčeniami. V tomto prípade sa používajú vložky do podprsenky, ktoré je dôležité často meniť. Pre prípad, že mlieko dosť uniká, je možné použiť zberače mlieka. Nie je dôvod sa trápiť, keďže sa únik mlieka zmenší, akonáhle sa produkcia mlieka prispôsobí požiadavkom dieťaťa.
2. Upchatý kanálik
Malá, začervenaná, tvrdá a citlivá hrčka na prsníku svedčí o tom, že je upchatý jeden z mliečnych kanálikov. Skúste si priložiť horúci obklad alebo vykúpte prsník v horúcej vode a jemne ho masírujte. Pri dojčení tiež prikladajte horúci obklad, po prisatí dieťaťa môžete ucítiť bolesť, ale kanálik by sa mal uvoľniť. Ak nie, ihneď vyhľadajte lekára. Presvedčte sa, že dojčíte správne a aby bolo dieťa vždy správne prisaté. Tým predídete upchávaniu mliečnych kanálikov.
3. Zápal prsníka (mastitída)
Zápal prsníka vznikne upchaním mliečneho kanálika a vyvolá príznaky podobné chrípke. Pri zápale prsníka ihneď vyhľadajte lekára. Neliečený zápal môže prejsť do abscesu, ktorý potom môže viesť k operatívnemu zákroku. Pravidelným dojčením z oboch pŕs predídete zápalu.
4. Boľavé či popraskané bradavky
Tu je dôležitá prevencia, a to natieranie bradaviek špeciálnym krémom. Vo väčšine prípadov boľavých bradaviek je zlé prisatie dieťaťa k prsníku. Presvedčte sa, či dieťa zviera v ústach aj dvorec a nielen bradavku. Keď je dieťa zle prisaté, nesnažte sa mu bradavku z úst vytiahnuť, tým si ju ešte viac poraníte. Vsuňte dieťaťu do kútika úst prst a tým sa sanie preruší a môžete bradavku vytiahnuť. Potom nechajte dieťa znovu prisať.
ODSTRIEKAVANIE MLIEKA / ODSÁVANIE ODSÁVAČKOU
Stane sa, že sa budete musieť od dieťaťa vzdialiť, preto budete musieť mlieko zhromaždiť do zásoby. Mlieko môžete z pŕs vytlačiť pomocou rúk alebo elektrickej odsávačky. Odstriekané/odsaté mlieko by malo byť odsaté priamo do sterilizovanej nádoby. Mlieko uchovávajte v chladničke najdlhšie 24 hodín alebo v mrazničke, a to po dobu 3 mesiacov. Čo s mliekom, keď ho máte příliš veľa?
Dozviete sa v tomto článku.
1. Ručné vytláčanie mlieka
Jednou rukou si pridržte prsník a druhou (použite celú dlaň) masírujte prsník zhora dolu k dvorcu. Potom priložte oba palce nad dvorce a ostatnými prstami dolu a začnite rytmicky stláčať dolnú časť prsníka.
2. Odsávanie odsávačkou
Ručné či elektrické odsávačky sú rýchlejšie než ručné vytláčanie. Jednoducho priložte návlek na bradavku, utesnite proti prístupu vzduchu. Odsávačky sa môžu od seba líšiť, preto čítajte pozorne návod na použitie.
ZDRAVÁ STRAVA MAMIČKY
V prípade, že sa dojčiaca mamička nestravuje správne, prichádza jej organizmus o veľmi dôležité živiny a je bez energie. Keď dojčíte, musí mlieko pokryť energetické a výživové potreby dieťaťa, navyše vaša strava musí obsahovať dostatok minerálnych látok
a vitamínov. Mali by ste zvýšiť svoj energetický príjem kalórií cca o 500 kalórií než je odporučená denná dávka pre ženy ( 1950-2100 kalórií denne). Dôležitými vitamínmi, ktoré dieťa čerpá z materského mlieka, sú predovšetkým vitamín A, B, C a D. Medzi najdôležitejšie minerálne látky patrí vápnik a železo. Pri dojčení je tiež dôležité dodržiavať pitný režim. Denne dieťaťu dodáte 0,5-0,6 l tekutiny, preto by ste mali denne vypiť 2-2,
5 l tekutín a v horúcich dňoch aj viac. Najvhodnejšia je neperlivá voda alebo dojčenský čaj.
Nutrimama Profutura
Množstvo niektorých vitamínov v materskom mlieku priamo závisí na strave matky alebo jej zásobách v tele. Preto boli vyvinuté špeciálne produkty Nutrimama Profutura
pre dojčiace ženy:
Jedna porcia produktu Nutrimama Profutura denne dodá kľúčové živiny
mamičke i jej dieťaťu.
Obsahuje napríklad:
- omega 3 mastnú kyselinu (DHA) pre správny vývoj mozgu dieťaťa
- vitamín C, zinok a kyselinu listovú prispievajúcu k správnej funkcii imunity
- vitamíny B1 a B2 podporujúce správnu funkciu metabolizmu
- vitamín D prispievajúci k normálnemu udržaniu stavu kostí a zubov
Vyskúšajte chutné cereálne tyčinky vždy pripravené ako rýchla desiata alebo mliečny nápoj s vanilkovou príchuťou!
Dieťa je už veľké alebo máte problémy s dojčením, prečítajte si, ako prejsť z kojenia na kŕmenie z fľaštičky TU.