9. – 13. TÝŽDEŇ TEHOTENSTVA
Budete cítiť častejšiu potrebu “ísť na malú”. Zmeny v krvnom tlaku spôsobujú obvykle pocit slabosti alebo závraty, zvlášť pri zmene polohy, napr. pri rýchlom vstávaní zo stoličky. Na prsiach môžu byť dobre viditeľné krvné cievy a okolo bradaviek sa objavujú malé hrbolčeky v súvislosti s rozvojom Montgomeryho žliaz. Hormonálne zmeny môžu viesť k vzniku škvŕn na koži.
9. týždeň tehotenstva (dieťa má 7 týždňov)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 22 až 30 mm.
Zárodok už začína vyzerať ako skutočné ľudské dieťa. Hlava je ohnutá k hrudníku. Ruky, nohy a celé končatiny rastú pomerne rýchlo. Prsty na rukách a nohách sú takmer dokončené a na prstoch sa vytvárajú brušká. Očné viečka takmer prekrývajú oči a nos začína nadobúdať svoj tvar. V priebehu niekoľkých nasledujúcich dní sa vyvinie základ bránice, hlavného dýchacieho svalu, ktorý po pôrode umožňuje dieťaťu samostatné dýchanie. Vyvíja sa pupočník, ktorý bude komunikačnou tepnou medzi telom matky a jej dieťaťom; zaistí výmenu látok.
10. týždeň tehotenstva (dieťa má 8 týždňov)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 31 až 42 mm a váži asi 5 g.
Od tohto týždňa sa dieťa nenazýva zárodok, ale plod. Mozog rastie takým tempom, že sa hlava stále zdá príliš veľká oproti zvyšku tela. Jasne viditeľné sú oči a nos. V ďasnách vzniká dvadsať drobných zubných zárodkov. Sú vytvorené zápästia a členky a rozoznateľné prsty. Vyvinutá je väčšina kĺbov. Začali sa vyvíjať pohlavné orgány, ale pohlavie dieťaťa nie je doposiaľ rozpoznateľné. Nervový systém dieťaťa reaguje a mnoho vnútorných orgánov začína fungovať. Pokračuje vývoj pľúc, vyvíjajú sa žalúdok a črevá. Obličky sa presunuli do svojej konečnej polohy v hornej časti brucha. Srdce je celkom vyvinuté.
11. týždeň tehotenstva (dieťa má 9 týždňov)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 44 až 60 mm a váži asi 6 g.
Vývoj dieťaťa prešiel kritickou fázou a odteraz je už riziko vzniku akýchkoľvek vrodených vád alebo poškodenia infekciami či určitými liekmi menšie. Na konci týždňa má telo dvojnásobnú dĺžku a hlava tvorí takmer jeho polovicu. Pod spojenými očnými viečkami sa začínajú vyvíjať dúhovky, ktoré neskôr oko chránia pred príliš veľkým množstvom svetla. Sluch ale ešte nejakú dobu úplne vyvinutý nebude. Skoro na to dieťa bude schopné zívať, sať a prehĺtať. Životne dôležité orgány, ako je pečeň, obličky, tráviaca sústava a mozog, sú celkom vytvorené a začínajú pracovať. Po zvyšok tehotenstva len rastú. Dokončuje sa vývoj nechtov a vyvíja sa jemné ochlpenie. Srdce pumpuje krv ku všetkým vnútorným orgánom a pupočnou šnúrou prúdi krv do placenty.
12. týždeň tehotenstva (dieťa má 10 týždňov)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 61 mm a váži a 8 až 14 g.
Dieťa je celkom vyvinuté, aj keď vývoj jeho orgánov ďalej pokračuje, zvlášť mozgu. Oddeľujú sa prsty a rastú nechty a ochlpenie. Kostra sa spevňuje. Pohlavné orgány začínajú naberať charakteristické znaky. Vytvárajú sa hlasivky a na spodine lebečnej uložená hypofýza začína produkovať hormóny. Je obdivuhodné, čo všetko dieťa v tomto štádiu dokáže: vie pohybovať končatinami, prstami, vie sa smiať, mračiť a cmúľať si palec. Tráviaci systém je schopný vstrebávať glukózu. Krvný obeh matky a dieťaťa sa však nemieša. Výživu a odstraňovanie odpadových látok produkovaných pri rýchlom raste zaisťuje tzv. placentárny obeh. Krv obieha pupočníkom medzi placentou a dieťaťom.
13. týždeň tehotenstva (dieťa má 11 týždňov)
Dieťa meria od temena po zadoček asi 65 až 78 mm a váži a 13 až 20 g.
Vzhľadom k tomu, že vnútorné orgány plodu, zvlášť pľúca, nie sú dostatočne zrelé, nie je dieťa ešte schopné prežiť mimo maternice. Počas doby, kedy pečeň začína vylučovať žlč a pankreas vytvárať inzulín, sa črevá premiestňujú ďalej do tela. Pokračuje rast vonkajších pohlavných orgánov. Krk dieťaťa je celkom dotvorený a môže podporovať pohyby hlavy. Oči sa presunuli na prednú stranu hlavy a uši do svojej normálnej polohy. Výskumy ukazujú, že teraz je dieťa schopné vnímať i zvuky. Uši nie sú úplne vytvorené asi až do 24. týždňa, ale dieťa vníma zvuky prostredníctvom receptorov pre vnímanie vibrácií umiestnených v koži.