SKVELÝ VZHĽAD V TEHOTENSTVE
Aj v priebehu tehotenstva môžete výborne vyzerať. Spočiatku nemusíte ani meniť šatník, vyberajte si však oblečenie, ktoré neškrtí v oblasti brucha. Dôležitá je tiež pohodlná obuv.
Šatník tehotnej ženy
Nie je nutné meniť šatník hneď, keď zistíte, že ste tehotná. Pokúste sa vydržať do tej doby, než vám súčasné oblečenie už nebude pohodlné. Bruško sa začne rysovať cca okolo 20. týždňa (je to veľmi individuálne) a prsia sa vám budú zväčšovať omnoho skôr, preto je možné, že niektoré vrchné diely oblečenia vám budú tesné.
Čas na zmenu
Príde čas, kedy už bude nevyhnutné šatník trochu obmeniť. V súčasnej dobe je široká ponuka tehotenského oblečenia, preto nie je nutné meniť svoj štýl. Vyberajte oblečenie z elastického materiálu, vyhnite sa oblečeniu, ktoré má tesnú gumu v páse. Tiež si dajte pozor na ponožky, podkolienky či podväzky, ktoré by mohli obmedziť krvný obeh nôh a viedlo by to ku kŕčovým žilám.
Pri výbere materského oblečenia záleží na ročnom období a tiež kam ich budete nosiť, napr. ak v zamestnaní musíte vyzerať elegantne. Materské oblečenie je prispôsobené tehotenskému brušku, napr. sukne sú vpredu dlhšie než vzadu, alebo je v páse elastický pruh látky, ktorý sa prispôsobí rastúcemu brušku. Zapínanie býva tiež nastaviteľné.
Pohodlná obuv
V tehotenstve je bežné, že opúchajú nohy, preto sa môže stať, že budete potrebovať väčšie číslo topánok.
- V tehotenstve sa vyhnite topánkam na vysokých opätkoch, keďže vás to núti viac sa prehnúť a vystrčiť brucho, a z toho by vás mohol začať bolieť chrbát.
- Nekupujte si topánky so šnúrkami či prackami, v pokročilom tehotenstve bude pre vás veľmi obtiažne ich zaviazať či zapnúť.
- Topánky striedajte, aby sa stačili vyvetrať a vyschnúť.
- Aby mohla pokožka nôh dýchať, používajte bavlnené ponožky alebo punčochy.
- Ak môžete, choďte doma čo najviac naboso, aby sa zlepšil krvný obeh a posilnili sa svaly nôh.
Dobrá opora pŕs
Skontrolujte, či vám dobre padnú vaše podprsenky. Hneď na začiatku tehotenstva sa vám začínajú prsia zväčšovať, a keď vás podprsenky tlačia alebo škrtia, nastal čas na nákup novej spodnej bielizne. V priebehu tehotenstva sa môžu prsia zväčšiť až o 2 veľkosti a tiež obvod hrudníka sa môže zväčšiť, keďže hrudný kôš sa prispôsobuje rastúcemu brušku. Po pôrode sa prsia zase zmenšia, ale už nebudú mať rovnaký tvar ako pred otehotnením. V tehotenstve nepotrebujete žiadnu špeciálnu podprsenku, ale vždy keď sa zmení veľkosť pŕs, tak by mala byť stále pohodlná. Špeciálnu podprsenku budete potrebovať až pri dojčení.
Okolo 36. týždňa by ste si mali zabezpečiť špeciálnu podprsenku na dojčenie, ktorá by mala mať široké a nastaviteľné ramienka, s vysokým podielom bavlny, bez kostíc a so širokým elastickým pruhom pod košíčkami.
Veľkosť košíčka
A = 0 cm, B = 3 cm, C = 5 cm, D = 8 cm, DD = 10 cm,
E = 13 cm, F = 15 cm, G = 18 cm, H = 20 cm
Celkový vzhľad
Aj v priebehu tehotenstva by sa o seba mala žena starať. Pre ženu
je niekedy psychicky náročné vyrovnať sa s meniacim sa vzhľadom.
Starostlivosť o ruky a nohy
Počas tehotenstva sa vám môžu začať lámať nechty, preto ich noste krátke. Pri domácich prácach, ako je umývanie riadu či vytieranie podlahy používajte rukavice. Ochranné rukavice používajte aj pri práci na záhrade, tým sa vyhnete infekciám z pôdy. Na ruky používajte mastný a výživný krém na ruky.
Nohy môžu opúchať, a preto im venujte zvýšenú pozornosť. Nechty majte krátke, aby nezarastali. V pokročilom stádiu tehotenstva, keď už si na nohy nedosiahnete, navštívte kozmetický salón, kde vám urobia pedikúru.
Starostlivosť o pokožku
V tehotenstve sa môžete viac potiť, preto používajte bavlnenú spodnú bielizeň, nie syntetickú, tým obmedzíte potenie a vznik zaparenín. Zvláštnu pozornosť venujte prsiam a bruchu, prípadne stehnám, kde sa najviac napína koža, používajte krém na strie. Tetovaniu a piercingu sa v tehotenstve vyhnite z dôvodu infekcie.
Zdravý chrup a ďasná
Zvýšenou hladinou hormónov je zvýšený aj krvný obeh, a to spôsobuje opuch ďasien a väčšie krvácanie ďasien pri čistení zubov. V tehotenstve je ideálne čistiť si zuby po každom jedle mäkkou kefkou. Pre zníženie zubného povlaku, žujte žuvačku.
A najdôležitejšou vecou sú pravidelné návštevy zubného lekára, min. raz za šesť mesiacov. Lekára upozornite, že ste tehotná, aby nepoužil vyšetrenie röntgenom.
Žiarivá pleť
Zvýšená cirkulácia krvi spôsobuje tzv. tehotenský rumenec.
Pleť môže byť suchá alebo naopak veľmi mastná, môžu sa objaviť škvrny, vyrážky, akné, rozšírené cievky a chloazma (tzv. tehotenská maska). Tieto prejavy sa po pôrode vytratia a vaša pleť bude ako pred otehotnením.
- K udržaniu krásnej pleti vám pomôžu produkty, ktoré obsahujú glycerín, kyselinu hyalurónovú, mliečnu
a glykolovú, bambucké maslo, olivový olej a olej
z avokáda. Napr. regeneračný šípkový balzam od ATOK.
- Pravidelné čistenie pleti je samozrejmosťou nielen v tehotenstve. Zvoľte radšej jemné čistiace emulzie, či peny, ktoré budú voči pokožke citlivejšie.
- Nepodceňujte ani účinnosť kvalitného peelingu.
Pri používaní 2 – 3 x týždenne môže pomôcť so zlou pigmentáciou pokožky, zredukuje čierne bodky a pleť zanechá hladkú a rozžiarenú. Takým schopným pomocníkom je napr. peeling z mušlových škrupín Hristina.
- Pleť je vhodné dočistiť pleťovou vodou. Skúste šetrnú micelárnu vodu, ktorá obsahuje tzv. micely, ktoré majú vlastnosť viazať na seba všetky nečistoty, a to bez toho, aby podráždili pokožku.
- Určite tiež nezabúdajte na ochranu pred slnečným žiarením. Vhodné sú produkty určené na detskú pokožku. K pleti sú citlivejšie a majú vysoký ochranný faktor.
- Vyhnite sa produktom, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú, retinoidy a sóju.
Zdravé vlasy
Zvýšený krvný obeh a zrýchlený metabolizmus má tiež vplyv na rýchly rast vlasov. Ak sa vám vlasy viac mastia, používajte špeciálne šampóny a umývajte si vlasy častejšie. Ak si chcete v tehotenstve farbiť či zosvetľovať vlasy, starostlivo vyberajte vhodný prípravok a pamätajte na to, že vlasy môžu reagovať na pigmenty inak než pred tehotenstvom.